Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5%

BUNA ZIUA,.
SUNT NECASATORITA SI IN IUNIE VOI ACHIZITIONA O LOCUINTA NOUA.
DACA FRATELE MEU ISI CUMPARA O LOCUINTA IN LUNA MAI LA CARE BENEFICIAZA DE TVA 5% EU MAI POT BENEFICIA DE TVA 5%?

MULTUMESC
nu aveti nicio legatura cu fratele dvs in privinta asta.nu e vb de niciun beneficiu. atat este tva-ul, daca achizitionati de la un dezvoltator.
extras din art. 140 cod fiscal

Orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%, respectiv:

1. în cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deţinut şi să nu deţină nicio locuinţă în proprietate pe care au achiziţionat-o cu cota de 5%;

2. în cazul familiilor, soţul sau soţia să nu fi deţinut şi să nu deţină, fiecare sau împreună, nicio locuinţă în proprietate pe care a/au achiziţionat-o cu cota de 5%;