Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva 5% in regimul separatiei bunurilor
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva 5% in regimul separatiei bunurilor

Buna ziua, caut raspunsul unei intrebari de la care am primit raspunsuri contradictorii din partea notarilor, avocatilor si specialistilor in cod fiscal.

Speta pe scurt este: Doi soti care au incheiat la notar regimul separatiei bunurilor pot achizitiona fiecare cate un apartament nou cu tva de 5%?

Multumesc!
Orice persoana necasatorita sau familie poate achizitiona o singura locuinta cu cota redusa de 5%, astfel:

o persoana necasatorite beneficiaza daca aceasta nu a mai detinut sau nu detine nicio locuinta in proprietate pe care sa o fi achizitionat cu cota de 5%.
in cazul familiilor, sotul sau sotia trebuie sa nu fi detinut si sa nu detina, fiecare sau impreuna, nicio locuinta in proprietate pe care a/au achizitionat-o cu cota de 5%.

Ideea e sa nu fi achizionat o locuinta cu tva 5%- nu de a nu fi proprietar al unei locuinte.