Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma romaneasca sau reprezntanta unei firme din ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma romaneasca sau reprezntanta unei firme din Ungaria

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti care ar fi solutia cea mai buna pentru infiintarea unei firme de dezmembrari auto?
Am un prieten din Ungaria cu care m-as asocia in vederea infiintarii acestei firme, dar nu stim care solutie ar fi mai avantajaoasa din punct de vedere fiscal:
1. Sa infiintam firma in Ungaria si o reprezentanta in Romania
sau
2 Sa infiintam aici un SRL?
Va multumesc
Pentru a va raspunde corect trebuie sa cunoastem si legislatia din Ungaria. Chiar daca ambele tari sunt membre ale U.E. exista totusi particularitati nationale in legislatia fiscala si comerciala.
Sunt convins ca daca impreuna cu prietenul dv. faceti impreuna o analiza comparata a legislatiei pe cateva probleme punctuale care va framanta , veti gasi raspuns mai repede decat pe un forum.