Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa in valuta

Daca patronul a achizitionat o masina second -hand din Austria cu numerar 11.000 euro (>5.000 ron), mi-a adus factura si chitanta. Ce fac ? fac casa in valuta ? cum se face ?
Nu sunt de specialitate, adica sunt un parlit de jurist, dar nu ar trebuie facuta casa in moneda nationala?
Bineinteles, convertita din euroi in leisori dupa cursul BNR din momentul achizitiei.
E doar o parere...
1. Au existat acesti bani in firma? Exista o hartie de schimb valutar?
In acest caz se face casa in valuta si transferul din casa (banca) in lei.
581=5311(512) daca suma s-a luat din casa in lei sau banca
5314=581 cu suma 10.000 EUR
404 =5314 cu c/v fact si chitantei (10.000 EUR)
2133=404 cu 10.000 x cursul bnr din declaratia vamala sau data chitantei/ facturii
2. Daca patronul a cumparat masina cu banii proprii atunci se face decont de cheltuieli si inregistrarea:
404=462 in RON(10.000EUR x cursul din declaratia vamala sau cursul bnr din data chitantei/facturii)
2133=404 in RON(10.000EUR x cursul din declaratia vamala sau cursul bnr din data chitantei/facturii)
462=5311 sau 521 cand patronul recupereaza banii
daca folosesti 462 trebuie sa faci un contract de creditare