avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa in valuta

Daca patronul a achizitionat o masina second -hand din Austria cu numerar 11.000 euro (>5.000 ron), mi-a adus factura si chitanta. Ce fac ? fac casa in valuta ? cum se face ?
Cel mai recent răspuns: Stefania Paraschiva , Contabil 00:48, 5 Februarie 2007
Nu sunt de specialitate, adica sunt un parlit de jurist, dar nu ar trebuie facuta casa in moneda nationala?
Bineinteles, convertita din euroi in leisori dupa cursul BNR din momentul achizitiei.
E doar o parere...
1. Au existat acesti bani in firma? Exista o hartie de schimb valutar?
In acest caz se face casa in valuta si transferul din casa (banca) in lei.
581=5311(512) daca suma s-a luat din casa in lei sau banca
5314=581 cu suma 10.000 EUR
404 =5314 cu c/v fact si chitantei (10.000 EUR)
2133=404 cu 10.000 x cursul bnr din declaratia vamala sau data chitantei/ facturii
2. Daca patronul a cumparat masina cu banii proprii atunci se face decont de cheltuieli si inregistrarea:
404=462 in RON(10.000EUR x cursul din declaratia vamala sau cursul bnr din data chitantei/facturii)
2133=404 in RON(10.000EUR x cursul din declaratia vamala sau cursul bnr din data chitantei/facturii)
462=5311 sau 521 cand patronul recupereaza banii
daca folosesti 462 trebuie sa faci un contract de creditare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura externa cu plata in numerar Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua! As avea nevoie de un sfat de la dumneavoastra deoarece pana acum nu m-am confruntat cu aceasta situatie. In 25 aprilie patronula a plecat in ... (vezi toată discuția)
Factura externa EUDANI EUDANI Va rog sa imi spuneti daca factura externa achitata cu numerar(Olanda) constituie document legal pentru inregistrarea platii in casa? (vezi toată discuția)
Cumparare valuta de la casa de schimb valutar radumuresan radumuresan Un SRL poate cumpara valuta de la o casa de schimb valutar? Exista reglementare care sa interzica acest lucru? Care din situatile de mai jos vi se pare ... (vezi toată discuția)