Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta vechime in munca

Buna ziua, am si eu o problema de genu. M-am angajat azi vara pt prima data cu adeverinta de munca, am lucrat 3 luni si mi-am dat demisia prin august. De atunci pana in prezent nu am primit adeverinta de munca. Firma e cu sediul in Buc, deci la ITM Buc, mi s-a eliberat. Fosta sefa sustine ca mi-a trimis-o chiar dupa ce mi-am dat demisia, insa eu nu am primit nimic. Am dat adresa din buletin pt adeverinta, iar in contractu de munca era trecuta cea de flotant. Mi-au trimis o copie scanata pe mail, si au zis ca de acolo incolo nu mai tine de firma. Si ca curieratul e problema. Am zis sa imi prezinte dovada cum ca au expediat adeverinta, acum astept acea dovada. Daca nici cu curieratul nu rezolv nimic, va rog sa ma sfatuiti ce ramane de facut? #-o ca de 8 luni de zile tot astept, momentan sunt fara loc de munca...sunt la masterat.
Astept raspuns :sorry:
buna,

despre cartea de munca e vorba?
daca ati semnat contract de munca si aveti si Dvs unul cu viza ITm Bucuresti,incetarea lui trebuia sa se faca cu o decizie (articol demisie) ;ar trebui sa aveti si Dvs o copie.;angajarea si desfacerea contractului de munca sunt operate in cartea de munca;
.....
daca s-a pirdut cartea de munca....puteti face o adresa prin Itm de unde aveti domiciliul stabil ,nu flotant, sa se refaca cartea de munca

si si in contract...din cate stiu se trece adresa domiciliului stabil ...nu flotant....
Adresati-va ITM-ului pentru a va comunica daca fostul angajator a depus pentru dvs spre vizare adeverinta de vechime pentru perioada lucrata ... in caz contrar, solicitati-le eliberarea unei astfel de adeverinte.