Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie directa contract concesiune servicii?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie directa contract concesiune servicii?

Daca valoarea estimata a contractului de concesiune de servicii este sub 15000 de euro, se poate face achizitie directa?
da.. dar ramane la atitudinea autoritatii contractante..
Nu, nu se poate, pentru ca atribuirea directa nu priveste cuantumul initial estimat al unui contract:
Conform Ordonantei de urgenta nr. 34, se poate recurge la atribuirea directa a unui contract de achizitie publica in mai multe situatii, descrise in cele zece paragrafe ale articolului 122, dedicat acestei probleme.
Atribuirea directa se face fie cind, in urma unei licitatii, nu se prezinta nici o oferta, fie cind termenele de organizare a licitatiei nu pot fi respectate din motive de urgenta, fie cind se executa lucrari suplimentare ce nu au fost incluse in contractul initial cu o firma care a cistigat anterior o licitatie, cu conditia ca valoarea lucrarilor suplimentare sa nu depaseasca 50% din cea initiala.
Deci, nu conteaza valoarea estimata a contractului.
Nu, nu poate...art. 19 se refera strict la contractele de achizitie, nu si la cele de concesiune....la capitolul dedicat concesiunilor din oug 34 scrie clar care sunt exceptiile si ce alte prevederi ale ordonantei, specifice contractelor de achizitie (vezi reguli de estimare, contestatii) se mai aplica si concesiunilor..pe de alta parte hg 71/2007 prevede mai putine proceduri de atribuire in cazul concesiunilor (nu este permisa cererea de oferte) semn ca se face o diferentiere clara intre concesiuni si achizitii. prin urmare, raspunsul meu este ca, nu se poate face concesiunea decat (art. 26,27 din hg71/2007) prin publicarea unui anunt de participare, indiferent de valoarea estimata.