Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere la INM
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere la INM

Buna seara!Am si eu a o intrebare.Sunt in clasa a XII-a si dupa terminarea liceului as vrea sa ma dau la Facultatea de Drept din Cluj Napoca si dupa terminarea facultatii as vrea sa devin judecator sau procuror.Am auzit ca dupa terminarea facultatii de drept pot sa optez pentru sustinerea unui examen in cadrul INM.Cea ce ma intereseaza este faptul ca inaninte de a ma da la INM trebuia sa fac practica undeva sau imi trebuie o vechime in acest domeniu?Dupa absolvirea celor 2 ani vor fi repartizat dupa rezultatele obtinute la examenul de absolvire?
Nu trebuie sa faceti practica.
Studiati site-ul Institutului National al Magistraturii: www.inm-lex.ro
Dupa examenul de absolvire am citit ca absolventii sunt repartizati pe baza mediei obtinute la examen.Dupa repartizare absolventul va profesa deja functia lui de judecator sau procuror?
Sunt mai multe criterii.
In ordinea mediilor, cei care au luat examenul de capacitate isi pot alege postul, cei care sunt mai la urma listei cu note iau ce posturi raman nealese ce cei mai buni.

INM-ul asigura posturile, de aceea sunt un numar determinat de locuri la admitere, exact pt posturile respective. Da, profeseaza imediat pe postul alocat sau ales.
iar cursurile de la INM trebuie platite de candidat?sau candidatul plateste doar taxa de inscriere?
Candidatul isi plateste taxa de inscriere.
Daca este admis, in urma examenului, va primi pe perioada cursurilor ( 2 ani) o bursa, care se mareste din 6 in 6 luni ( in prezent porneste de la 1.400 lei).
Daca la terminarea cursurilor, auditorul de justitie (asa se numeste in perioada respectiva) nu ia examenul de capacitate, trebuie sa dea toti banii din bursa inapoi.

De aceea v-am recomandat sa studiati site-ul, acolo gasiti toate informatiile de care aveti nevoie.