Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general desfiintare srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

desfiintare srl

Buna ziua.
Am o firma -infiintata in 11.2008. De atunci si pana in ianuarie 2010 am desfasurat activitate in mod normal. Depun bilant la 31 decembrie 2009 , dar bilantul de lichidare cand trebuie sa-l depun avand in vedere ca pe 25.ianuarie 2010 am depus cerere la ORC pt. desfiintare. Care sunt operatiunile contabile de lichidare (prespun ca le inregistrez in ianuarie aceste operatiuni) si la ce data trebuie sa depun bilant de lichidare? #-o#-oVa multumesc anticipat!
(mentionez ca firma are inregistrata pierdere atat in 2008 cat si in 2009.)
Banuiesc ca cererea v-a fost admisa in ianuarie 2010.
Aveti la dispozitie un termen 30 de zile (termenul de opozabilitate al creditorilor).
Dac-ati lichidat tot puteti face bilantul si la 31.01.
Trebuie sa obtineti si certificatul de atestare fiscala necesar radierii societatii din registrul comertului.