Forum Discuţii juridice Executare silită perimarea executarii
Discuție deschisă în Executare silită

perimarea executarii

ca urmare a contestatiei la executare s-a admis exceptia perimarii executarii in temeiul art. 389 cpc iar prin sentinta ramasa definitiva s-au anulat toate actele si formele de executare in dosarul executional respectiv.
executorul continua sa emita somatii in acelasi dosar si nu a facut o noua cerere instantei, neintocmind un alt dosar executional.
trebuie sa fac contestatie la executare la fiecare somatie emisa intr-un dosar in care s-au anult toate actele? e legal ce face executorul?
in opinia mea, trebuia intocmit alt dosar de executare daca in primul au fost anulate toate actele urmare a perimarii.. o alta cerere, alte somatii.. dar cred ca e vb si de faptul ca numai e in termenul pana la care se prescrie creanta si din acest motiv face asa
Da, dupa perimarea se poate incepe o noua executare silita in alt dosar de executare.
tare multumesc.
asa ma gandeam si eu... in conditiile in care actele de executare au fost anulate, e ca si cum nu s-ar fi realizat niciun act de executare silita, iar termenul de prescriptie a inceput sa curga la data la care s-a nascut dreptul de a cere executarea silita...
si tocmai ce au trecut 3 ani!!!!
Daca sunteti sigura ca s-au implinit 3 ani de la data la care s-a nascut dreptul de a cere executarea silita, contestati imediat executarea silita (in termen 15 zile de la primirea somatiei), si invocati prescriptia executarii silite.
da, asta era ideea in conditiile in care s-ar fi facut o noua cerere de executare, un nou dosar executional in care sa se porneasca executarea silita...

la prima somatie s-a admis exceptia perimarii, la a doua inca nu era implinita prescriptia si am invocat tot perimarea, desi nu inteleg cum poate executorul sa mai faca acte de executare intr-un dosar perimat....