avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... CONCESIUNE TEREN DOMENIU PUBLIC
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

CONCESIUNE TEREN DOMENIU PUBLIC

DACA AM O CLADIRE PROPRIETATE CONSTRUITA PE UN DOMENIU AL PRIMARIEI, ACEASTA CUM IMI STABILESTE PRETUL/MP? DACA PACA ACUM A FOST 2 LEI/MP POATE CRESTE PRIN HOT.CONSILIULUI LOCAL DE 20 ORI?
Cel mai recent răspuns: ContSters60554 , utilizator 16:11, 25 Martie 2010
Art. 287: Majorarea impozitelor şi taxelor locale de consiliile locale sau consiliile judeţene

Nivelul impozitelor şi taxelor locale prevăzute în prezentul titlu poate fi majorat anual cu până la 20% de consiliile locale, judeţene şi Consiliul General al Municipiului Bucureşti, după caz, cu excepţia taxelor prevăzute la art. 263 alin. (4) şi (5) – se refera la impozite auto şi la art. 295 alin. (11) lit. b)-d).
Art. 295 alin. (11) lit. b)-d) :
(11)Constituie venit la bugetul local sumele provenite din:
(la data 25-mai-2008 Art. 295, alin. (11), litera B. din titlul IX, capitolul XIV abrogat de Art. 53 din capitolul VII din Ordonanta urgenta 51/2008 )
c)taxele de timbru prevăzute de lege;
(la data 15-mai-2006 Art. 295, alin. (11), litera C. din titlul IX, capitolul XIV a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 721 din 15-mai-2006 )
(la data 15-mai-2006 Art. 295, alin. (11), litera D. din titlul IX, capitolul XIV a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 721 din 15-mai-2006 )
d)taxele extrajudiciare de timbru prevăzute de lege, exclusiv contravaloarea cheltuielilor efectuate cu difuzarea timbrelor fiscale.
(la data 16-oct-2008 Art. 295, alin. (11), litera D. din titlul IX, capitolul XIV modificat de Art. I, punctul 17. din Ordonanta urgenta 127/2008 )

In cazul d-voastra este o taxa locala , deoarece inteleg ca terenul este practic concesionat de la primarie . Prezentati-le acest articol si solicitati explicatii deoarece 2 x 0,20 = 2,4 si nu 20 . Traim in Romania

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozite si taxe care pot fi modificate de consiliul local bogdan77m bogdan77m Care sunt impozitele si taxele locale, pe care un consiliu local le poate modifica, in sensul de a hotari cu privire la micsorarea sau majorarea acestora? (vezi toată discuția)
Impozit auto mimi_elena mimi_elena As dori sa stiu daca este posibil ca impozitul pe autoturisme sa creasca cu 20% in anul 2009, pe baza unei hotarari a consiliului local. Am depus declaratia ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite dinuoprea dinuoprea Buna ziua! As dori sa stiu ce acte sau legi reglementeaza stabilirea unor cuantume privind taxe si impozite locale. Intrebarile pe care le-am adresat ... (vezi toată discuția)