Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... CONCESIUNE TEREN DOMENIU PUBLIC
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

CONCESIUNE TEREN DOMENIU PUBLIC

DACA AM O CLADIRE PROPRIETATE CONSTRUITA PE UN DOMENIU AL PRIMARIEI, ACEASTA CUM IMI STABILESTE PRETUL/MP? DACA PACA ACUM A FOST 2 LEI/MP POATE CRESTE PRIN HOT.CONSILIULUI LOCAL DE 20 ORI?
Art. 287: Majorarea impozitelor şi taxelor locale de consiliile locale sau consiliile judeţene

Nivelul impozitelor şi taxelor locale prevăzute în prezentul titlu poate fi majorat anual cu până la 20% de consiliile locale, judeţene şi Consiliul General al Municipiului Bucureşti, după caz, cu excepţia taxelor prevăzute la art. 263 alin. (4) şi (5) – se refera la impozite auto şi la art. 295 alin. (11) lit. b)-d).
Art. 295 alin. (11) lit. b)-d) :
(11)Constituie venit la bugetul local sumele provenite din:
(la data 25-mai-2008 Art. 295, alin. (11), litera B. din titlul IX, capitolul XIV abrogat de Art. 53 din capitolul VII din Ordonanta urgenta 51/2008 )
c)taxele de timbru prevăzute de lege;
(la data 15-mai-2006 Art. 295, alin. (11), litera C. din titlul IX, capitolul XIV a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 721 din 15-mai-2006 )
(la data 15-mai-2006 Art. 295, alin. (11), litera D. din titlul IX, capitolul XIV a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 721 din 15-mai-2006 )
d)taxele extrajudiciare de timbru prevăzute de lege, exclusiv contravaloarea cheltuielilor efectuate cu difuzarea timbrelor fiscale.
(la data 16-oct-2008 Art. 295, alin. (11), litera D. din titlul IX, capitolul XIV modificat de Art. I, punctul 17. din Ordonanta urgenta 127/2008 )

In cazul d-voastra este o taxa locala , deoarece inteleg ca terenul este practic concesionat de la primarie . Prezentati-le acest articol si solicitati explicatii deoarece 2 x 0,20 = 2,4 si nu 20 . Traim in Romania