avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general legalitatea unui contract de reprezentare a unei firme ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

legalitatea unui contract de reprezentare a unei firme straine in Romania

Buna ziua,

Am urmatoarea problema pe care as dori s-o solutionez.
Am primit propunerea de a colabora cu firme din strainatate in calitate de reprezentant al lor pe piata romaneasca.
Problema mea este daca sa le propun sa semnam un contract de reprezentare in baza codului Civil - mai sunt legale? se mai procedeaza? Daca da, care ar fi articolele? Are cineva un exemplu?
Si apoi daca se poate si agreez cu ei un astfel de contract ce obligatii am eu fata de autoritatile romane? Trebuie declarat undeva contractul?
Multumesc anticipat pentru un raspuns rapid.
Cel mai recent răspuns: Diana B , utilizator 12:24, 26 Martie 2010
In primul rand ii reprezentati ca persoana fizica sau ca persoana juridica ?
Societatea straina are inregistrat sediu in Romania ? Tb sa mai detaliati datele pt un raspuns corect .
Sunt persoana fizica (nu PFA)
Firma este din SUA. Nu are sediu inregistrat in Romania.
Practic vor sa aibe aici un om care sa verifice marfa inainte de plecare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Companie din sua - deschidere sucursalã în românia, modalitate filast filast Bună ziua, Aș vrea să aflu dacă o companie înregistrată în SUA poate să deschidă o sucursală în România, având în vedere că va fi nevoie ... (vezi toată discuția)
Sediu permanent Alexander88 Alexander88 Se considera ca o persoana fizica de cetatenie romana(cu domiciliul in romania)care tranzactioneaza online actiuni(printr-un SSIF)pe piata de capital din ... (vezi toată discuția)
Pfa - contracte si incasari externe, obligatii, declaratii, etc adrianciocalau adrianciocalau Din 2006 lucrez ca PFA in mare parte pentru o firma din USA. Lunar facturez o suma de bani pentru care tai FACTURA FISCALA cu suma primita convertita in RON la ... (vezi toată discuția)