Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general legalitatea unui contract de reprezentare a unei firme ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

legalitatea unui contract de reprezentare a unei firme straine in Romania

Buna ziua,

Am urmatoarea problema pe care as dori s-o solutionez.
Am primit propunerea de a colabora cu firme din strainatate in calitate de reprezentant al lor pe piata romaneasca.
Problema mea este daca sa le propun sa semnam un contract de reprezentare in baza codului Civil - mai sunt legale? se mai procedeaza? Daca da, care ar fi articolele? Are cineva un exemplu?
Si apoi daca se poate si agreez cu ei un astfel de contract ce obligatii am eu fata de autoritatile romane? Trebuie declarat undeva contractul?
Multumesc anticipat pentru un raspuns rapid.
In primul rand ii reprezentati ca persoana fizica sau ca persoana juridica ?
Societatea straina are inregistrat sediu in Romania ? Tb sa mai detaliati datele pt un raspuns corect .
Sunt persoana fizica (nu PFA)
Firma este din SUA. Nu are sediu inregistrat in Romania.
Practic vor sa aibe aici un om care sa verifice marfa inainte de plecare.