Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Noul impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Noul impozit forfetar

Buna ziua.

Am o nelamurire daca ma puteti ajuta.
Detin o firma cu obiectul de activitate 6820 (Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate). Am citit despre noul impozit forfetar care urmeaza sa se aplice in anumite domenii printre care si cele legate de cazare Datorita faptului ca activitatea mea este inchirieri spatii pentru locuit (garsoniere) as dori unele informatii/opinii legate de aceasta activitate si anume as dori sa stiu care este limita/diferenta dintre inchiriere si cazare. Conform codului caen 6820 la explicatii legate de perioada se spune ceva de genul " de obicei lunare sau anuale". Dar ce sa inteleg prin acest " de obicei"? Daca perioada pentru care inchiriez este de 1 luna e considerata inchiriere iar daca perioada este de 3 saptamani de exemplu este considerata cazare?
Mentionez ca activitatea pe care o desfasor eu nu este deloc de cazare este doar inchiriere. Problema care o am eu este legata de perioada. De exemplu daca cineva doreste sa inchirieze pe o perioada mai mica de 1 luna, ce sa fac? Inchiriez sau refuz?
Si inca o intrebare. Pretul trebuie stabilit lunar? Trebuie intocmit contract pentru fiecare client sau e suficienta factura?

Va multumesc
Prin cazare se au in vedere activitatile hoteliere! B-)