Forum Discuţii juridice Executare silită Competenta executorilor judecatoresti
Discuție deschisă în Executare silită

Competenta executorilor judecatoresti

Buna ziua!Am de executat silit o hotarare judecatoreasca in care o firma ne este datoare 300.000 milioane lei impreuna cu dobanda legala.Firma se afla la 500 km de sediul firmei noastre.Intrebarile mele sunt:1.Trebuie sa contactez un executor judecatoresc din zona repectiva?2.Daca firma nu are bani in conturi,nu are spatii proprii s.a.m.d.,ce se poate face?..Se poate atrage raspunderea pe bunurile proprii ale administratorului?Va multumesc
Daca aveti o creanta certa, lichida si exigibila, nimic nu va impiedica sa cereti deschiderea procedurii insolventei impotriva debitorului si maine!
Executarea silita inceputa ptr. recuperarea creantei din titlu nu va impiedica sa demarati in acelasi timp si procedura insolventei, cu atat mai mult cu cat debitorul dvs. nu este solvabil.

Si inca o mentiune : in momentul in care se pronunta deschiderea procedurii de catre sindic, executarea silita inceputa impotriva debitorului se va suspenda.
Alt dezavantaj: pe langa dvs. mai pot veni pe acelasi dosar de faliment si alti creditori.

Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii