Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte pentru succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte pentru succesiune

buna ziua, o inrtebare scurta...
notarul mi-a zis ca pentru dezbatere nu e suficien extrasul cf pt. apartament, ci am nevoie si de contractul de vanzare-cumparare... pe care nu il gasesc!
in conditiile in care apartamentul a fost cumparat de la stat in 1990, stiti cumva pe unde se pastreaza, in arhiva cui, aceste contracte?
multumesc mult
Arhiva notariatului de stat o gasiti la Uniunea notarilor, la sediul Camerei notarilor publici din judetul respectiv.
vedeti cu cine este incheiat acest contract.
in principiu puteti solicita de la Cartea funciara sa vi se elibereze o copie de contract, intrucat exista la ei.
nu stiu daca este suficient pt notar, sau va solicita un act in original.
Nu va fi suficient pentru notar, nu putem vinde imobile in baza copiilor xerox... Dar macar vedeti de unde e cumparat si va adresati, dupa caz, acelei institutii sau Arhivelor nationale.
camera notarilor publici
Daca actul e din 1990 cum spune userul, ma indoiesc sa fie la Camera notarilor...
Actele notarilor de stat ma tem ca tot pe la arhive se gasesc... chit ca legea lor spunea ca se preda judecatoriilor.
Apoi nici nu erau incheiate la notar toate, depinde ce fel de act era, de construire, de vanzare... ce vindea...