Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... infiintare activitate comerciala - cum fac?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

infiintare activitate comerciala - cum fac?

Nu am mai vandut niciodata nimic, nu am lucrat in vanzari - habar nu am de unde sa incep.

Vreau sa import un produs bulk pe o firma pe care o sa o infiintez (aici stiu ce am de facut) si apoi sa il impachetez si sa il dau la magazine spre vanzare de catre ei, impachetat.
Intrebarile mele sunt:
Imi tb licenta de import? (import din tari nonUE)
Ce contract fac? Cum iau contact cu magazinele - cu cine tb sa vorbesc acolo? Care sunt modalitati de plata care se procedeaza in acest caz - adica cum imi plateste mie magazinul pentru produsul ambalat? La ce tb sa am grija in contract? alte lucruri pe care ar tb sa le stiu?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat - este foarte binevenit.
Luminita
~ Conținut șters la cerere ~
lumierre a scris:

Nu am mai vandut niciodata nimic, nu am lucrat in vanzari - habar nu am de unde sa incep.

Vreau sa import un produs bulk pe o firma pe care o sa o infiintez (aici stiu ce am de facut) si apoi sa il impachetez si sa il dau la magazine spre vanzare de catre ei, impachetat.
Intrebarile mele sunt:
Imi tb licenta de import? (import din tari nonUE)
Ce contract fac? Cum iau contact cu magazinele - cu cine tb sa vorbesc acolo? Care sunt modalitati de plata care se procedeaza in acest caz - adica cum imi plateste mie magazinul pentru produsul ambalat? La ce tb sa am grija in contract? alte lucruri pe care ar tb sa le stiu?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat - este foarte binevenit.
Luminita

Buna ziua,
1. Nu va trebuie nici o licenta de import, trebuie sa mergeti la vama si sa depuneti o documentatie. Cand infiintati firma, dupa ce scrieti codurile CAEN stipulati in actul constitutiv al societatii faptul ca doriti sa faceti import/export.
2. De obicei in cazul magazinelor, luati legatura cu directorul/administratorul societatii si vedeti daca este interesat de marfa dumneavoastra.
3. Sfatul meu este sa incepeti totul cu redactarea unui plan de afaceri, vedeti cat va costa produsul cand il achizitionati din afara, adaugati la pretul lui taxele vamale, transportul, etc. si vedeti cu cat il puteti revinde dumneavoastra. Apoi calculati cate produse trebuie sa vindeti pentru a va putea acoperi cheltuielile cu taxele, personalul, etc. Aceste discutii si calcule le puteti face impreuna cu un consilier fiscal.
4. Modalitatile de plata sunt cash sau prin transfer bancar. Depinde cu cine veti lucra si cum va veti intelege cu partenerul respectiv. Este bine sa incheiati contracte cu acestia cu termeni si conditii foarte rigurosi, pentru a nu avea surprize ulterioare. De asemenea, tineti cont si de faptul ca o societate comerciala nu poate face plati in numerar mai mari de 5000 ron/zi catre un partener, pentru sume mai mari impunandu-se obligativitatea transferului bancar.
5. Va recomand sa ocoliti supermarket-urile/hipermarket-urile pentru ca de obice acestia platesc marfa abia dupa ce o revand.

Eu va urez succes si daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie!

Cu stima,
Ionita Florin
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
Ar mai fi cateva nelamuriri - daca puteti indruma si asupra acestor aspecte.

Certificate care tb la import, in cazul condimentelor:
- certificate de calitate, conformitate,
- buletine de analiza si
- Certificat Form A care scuteste sau reduce taxa vamala in functie de
incadrarea tarifara

Acestea le emite furnizorul de la care import? sau e vorba de vrea institutie nationala acreditata pentru a emite astfel de certificate?

Stie cineva cum se procedeaza?

Toate cele bune,