Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decont special de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decont special de tva

imi puteti spune va rog cine trebuie sa depuna decontul special de tva?
multumesc
Decontul se completeaza si se depune numai de catre persoanele neimpozabile si impozabile care sunt:
•inregistrate obligatoriu in scopuri de TVA doar pentru efectuarea de achizitii intracomunitare in Romania;
•neinregistrate in scopuri de TVA, dar care sunt obligate sa plateasca efectiv TVA pentru achizitii intracomunitare de mijloace de transport noi si produse accizabile;
•neinregistrate in scopuri de TVA, dar care sunt obligate sa plateasca efectiv TVA deoarece sunt beneficiare ale urmatoarelor servicii prestate de o firma care nu este stabilita in Romania, operatiuni pentru care locul taxarii se considera a fi locul beneficiarului – in Romania:
1) inchirierea bunurilor mobile corporale, cu exceptia mijloacelor de transport;

2) operatiunile de leasing avand ca obiect utilizarea bunurilor mobile corporahle, cu exceptia mijloacelor de transport;

3) transferul si/sau transmiterea folosintei drepturilor de autor, brevetelor, licentelor, marcilor comerciale si a altor drepturi similare;

4) serviciile de publicitate si marketing;

5) serviciile consultantilor, inginerilor, juristilor si avocatilor, contabililor si expertilor contabili, ale birourilor de studii si alte servicii similare;

6) prelucrarea de date si furnizarea de informatii;

7) operatiunile bancare, financiare si de asigurari, inclusiv reasigurari, cu exceptia inchirierii de seifuri;

8) punerea la dispozitie de personal;

9) acordarea accesului la sistemele de distributie a gazelor naturale si a energiei electrice, inclusiv serviciile de transport si transmitere prin intermediul acestor retele;

10) telecomunicatiile;

11) serviciile de radiodifuziune si televiziune;

12) serviciile furnizate pe cale electronica;

13) obligatia de a se abtine de la realizarea sau exercitarea, total sau partial, a unei activitati economice sau a unui drept enumerat de la pct. 1 la 12;

14) serviciile de intermediere prestate in legatura cu serviciile enumerate de la pct. 1 la 13;

15) transportul intracomunitar de bunuri si activitatile accesorii acestuia (incarcarea, descarcarea, manipularea si servicii similare acestora);

16) serviciile de intermediere legate de un transport intracomunitar de bunuri si serviciile accesorii acestuia.

Decontul special se intocmeste numai pentru perioadele in care au loc operatiunile enumerate si se depune in format electronic la organul fiscal competent pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care ia nastere obligatia de plata