Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare-cumparare dubios
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare-cumparare dubios

Locuiesc in Spania . In urma cu 2 ani a decedat tatal meu iar in urma cu 3 luni a murit si mama. Dupa moartea mamei, unchiul meu, adica fratele mamei mi-a aratat un contract incheiat cu mama, prin care mama i-a vandut jumatate din casa parinteasca, adica partea ei de casa, cu toate ca dupa moartea tatei nu s-au facut acte de succesiune. Este valabil un contract de mana, cu martori?
Daca imobilul era bun comun al parintilor, trebuia sa faca succesiunea dupa tata, iar dvs, aveati drept la succesiune. Din partea tatalui de 1/2 din masa succesorala, dvs. aveati 3/4 iar mama 1/4.
Actul " de mana" este un inceput de dovada si atat.
Daca este vorba si de teren, actul este valabil daca este incheiat la notariat.
Consultati un avocat.
Un imobil nu se poate vinde decat in forma autentica, la un notar.
Din punctul meu de vedere se poate cere anularea acelui inscris pe motiv ca nu indeplineste conditiile legale de forma.
Dar pentru o indrumare cat mai buna, va va trebui un ajutor specializat.