avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare-cumparare dubios
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare-cumparare dubios

Locuiesc in Spania . In urma cu 2 ani a decedat tatal meu iar in urma cu 3 luni a murit si mama. Dupa moartea mamei, unchiul meu, adica fratele mamei mi-a aratat un contract incheiat cu mama, prin care mama i-a vandut jumatate din casa parinteasca, adica partea ei de casa, cu toate ca dupa moartea tatei nu s-au facut acte de succesiune. Este valabil un contract de mana, cu martori?
Cel mai recent răspuns: Mimi Manea , Consilier juridic 21:46, 30 Martie 2010
Daca imobilul era bun comun al parintilor, trebuia sa faca succesiunea dupa tata, iar dvs, aveati drept la succesiune. Din partea tatalui de 1/2 din masa succesorala, dvs. aveati 3/4 iar mama 1/4.
Actul " de mana" este un inceput de dovada si atat.
Daca este vorba si de teren, actul este valabil daca este incheiat la notariat.
Consultati un avocat.
Un imobil nu se poate vinde decat in forma autentica, la un notar.
Din punctul meu de vedere se poate cere anularea acelui inscris pe motiv ca nu indeplineste conditiile legale de forma.
Dar pentru o indrumare cat mai buna, va va trebui un ajutor specializat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu proprietate ContSters193525 ContSters193525 buna ziua ma confrunt cu urmatoarea situatie: dupa moartea bunicilor din partea tatei parintii mei au cumparat casa de la fratii tatalui (3 la numar) ... (vezi toată discuția)
Ajutatima va rog frumos cipeuro cipeuro va rog sjutatima cu un raspuns noi suntem 3 frati mama noastra dupa moartea tatalui nostru a vandut casa la o vecina da noastra acum 19 anni cu o procura ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei sale ce scrie ... nightwolf1 nightwolf1 Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei sale ce scrie ca el mosteneste tot ce are si tot ce va avea sora facut acum vreo 35 de ani , nu mult dupa, ... (vezi toată discuția)