Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei sale ce scrie ...

Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei sale ce scrie ca el mosteneste tot ce are si tot ce va avea sora facut acum vreo 35 de ani , nu mult dupa, sora a murit fara a avea copii/sot.

Insa dupa anii 90 la retrocedarile de pamanturi/paduri, mama tatalui meu a impartit averea parintilor ei doar intre ea si fratele ei in urma unui partaj. Pe tatal meu nu au vrut sa il includa sa se imparta totul la 3, au impartit decat ei 2 desi au fost 3 frati, tatal meu mostenind prin testament o sora, tatal meu a ascultat de mama lui si nu a obiectat prea mult.

Majoritatea pamanturilor/padurilor intre timp au fost vandute pe aproape nimic in special cu hartii de mana dar si prin primarii de ambii frati ,acum se mai poate ca tatal meu sa primeasca 1/3 din tot ce au avut bunicii tatului meu? Mentionez ca mostenirea era foarte mare, deci s-ar merita un proces. Plus ca ei nici nu au revendicat locurile de casa unde pe vremea comunismului si-au construit case anumite persoane, daca casa si 1000mp nu se pot revendica atunci nu statul trebuie sa despagubeasca terenurile respective dand in locul lor alte terenuri similare?
nightwolf1, utilizator
Buna ziua,
Cum descrierea dumneavoastra e destul de greu de inteles, va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat din zona care, dupa ce vede actele si stabileste exact care este situatia de fapt si de drept, va poate sfatui ce cale de urmat aveti!
Buna ziua

Ok, mai pe scurt:

Tatalui meu i se cuvenea 1/3 din averea bunicilor lui prin testament de la sora mamei sale(matusa) ce nu a avut mostenitori si a murit la scurt timp dupa testament, insa averea s-a impartit doar intre mama lui si fratele mamei lui(unchiu) prin partaj, la proces nu a fost inclus si el din diabolica vointa a mamei sale. Mare parte din terenuri s-au vandut, se mai poate recupera ceva?
nightwolf1, utilizator
Tatal dvs. a dezbatut succesiunea dupa moartea matusii?.
Tatal a participat la partajul intre frati? Nu au vrut sa il includa ... nu prea merge cu "tatal meu a ascultat de mama lui". Cand s-a dezbatut succesiunea bunicului? La moartea ui sau la data partajului si acesta e un partaj succesoral, in cadrul dezbaterii? Cand a murit si bunica? Trebuie sa detaliati mai clar. Cine si cum a mostenit in mod real nu in mod ideal, cum descrieti. Ca poate bunicii au indestulat a treia fiica inainte de a muri si de-aia s-a facut partaj intre ceilalti 2 fii. Sau poate ca tatal dvs. a fost de-acord sa nu primeasca nimic. ... Detaliati sau puteti sa imi scrieti in privat sa va lamuresc mai bine.

nightwolf1 a scris:

Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei sale ce scrie ca el mosteneste tot ce are si tot ce va avea sora facut acum vreo 35 de ani , nu mult dupa, sora a murit fara a avea copii/sot.

Insa dupa anii 90 la retrocedarile de pamanturi/paduri, mama tatalui meu a impartit averea parintilor ei doar intre ea si fratele ei in urma unui partaj. Pe tatal meu nu au vrut sa il includa sa se imparta totul la 3, au impartit decat ei 2 desi au fost 3 frati, tatal meu mostenind prin testament o sora, tatal meu a ascultat de mama lui si nu a obiectat prea mult.

Majoritatea pamanturilor/padurilor intre timp au fost vandute pe aproape nimic in special cu hartii de mana dar si prin primarii de ambii frati ,acum se mai poate ca tatal meu sa primeasca 1/3 din tot ce au avut bunicii tatului meu? Mentionez ca mostenirea era foarte mare, deci s-ar merita un proces. Plus ca ei nici nu au revendicat locurile de casa unde pe vremea comunismului si-au construit case anumite persoane, daca casa si 1000mp nu se pot revendica atunci nu statul trebuie sa despagubeasca terenurile respective dand in locul lor alte terenuri similare?

Multumesc pt raspuns si scuze de intarzaiere, a trebuit sa verific documentele pt detalii.

In 1988 a fost facut testamentul catre tatal meu de catre matusa lui, matusa ce a murit la cateva luni dupa, tot in '88 a murit si tatal acesteia iar mama acesteia a murit in 1992.

In 1995 unchiul tatalui meu a inceput judecata cu mama tatalui meu pe casa si curte, finalizata in 2001 45-55% pt unchi(el vroia mult mai mult avand act vanzare cumparare pe casa/curte de la mama lui, act dovedit ca fiind donatie infatisata in instanta si redusa valoarea succesorala a acestuia la 1/3...)

La pamanturile de la camp/paduri au facut partaj succesoral amiabil in 2005 pe terenurile pe care nu le-au vandut deja cu chitante de mana, 50-50%.

Tatal meu nu "s-a bagat" pt ca pe baza acelui testament in 1988 a luat in proprietate apartamentul matusii. si a zis ca ajunge......convins de mama pt ca aceasta sa poata vinde cu fratele ei aproape tot, "pe 2 lei"

Insa acum a decis sa isi ceara si aici partea matusii deoarece persoana care a cumparat de la unchiul tatalui meu 55% din casa/curte recent a dat prin testament gratis unor puscariasi partea de 55% din casa/curte ,parte pe care nu a vrut sa ne-o vanda noua pe bani sub nici o forma la ordinul unchiului tatalui meu.

E o situatie f.ciudata stiu dar asta e.

Pe multe terenuri vandute/curte/casa s-au facut cadastre si vanzari si prin notar si doar cu chitante de mana, tatal meu poate sa mai primeasca ceva? Din casa si din curte ar fi cel mai important.
Am fost la o consultatie la avocat, concluzie: matusa ce a facut testamentul tatalui meu a murit inaintea parintilor ei (ea in 88, ei in 89/92) deci tatal meu nu mosteneste 1/3 ce i se cuvenea matusii lui de pe urma parintilor ei ,ar fi trebuit sa traiasca macar 1h mai mult decat parintii.....ciudate legi.