Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

cum cer insolventa unui debitor
Buna seara.
Daca debitorul intruneste conditiile Leg.85/2006 cu ultimele modificari(leg.277/2009) faceti cerere catre instanta unde isi are debitorul sediul social.
Debitul trebuie sa fie cert,lichid si exegibil ,sa aiba peste 30 zile de la scadenta si cuantumul minim al creantei sa fie de 30.000 lei.
Succes.
Cu respect,Alexa...
ALEXANDRA TAN , Consilier juridic
depinde ce calitate ai
creditor sau lichidator
nmmm a scris:

depinde ce calitate ai
creditor sau lichidator

Numai creditorii pot cere insolventa, administratorul judiciar numit intr-o cauza avand ca obiect deschiderea procedurii insolventei poate cere doar sa se constate faptul ca sunt indeplinite conditiile pentru deschiderea falimentului si astfel isi schimba calitatea din administrator judiciar in lichidator judiciar.
lenia a scris:

nmmm a scris:

depinde ce calitate ai
creditor sau lichidator

Numai creditorii pot cere insolventa, administratorul judiciar numit intr-o cauza avand ca obiect deschiderea procedurii insolventei poate cere doar sa se constate faptul ca sunt indeplinite conditiile pentru deschiderea falimentului si astfel isi schimba calitatea din administrator judiciar in lichidator judiciar.

ABSOLUT CORECT,EXPRIMAREA PREA LACUNARA CREEAZA DIFICULTATI IN INTERPRETAE.SCZE