Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de prestari servicii sau contract civil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de prestari servicii sau contract civil

Buna ziua. Care este difereta intre un contract de prestari servicii si un contract civil
Aceste contracte se incheie intre o persoana fizica (nu PFA) si o societate.
O alta intrebare ar fi : din venitul brut ce dari se scad catre stat? Va multumesc
vali7111, utilizator
Contractul de prestar i, conventia civila sau contract civil este unul si acelasi.
Dupa ultimele modificari ale Codului muncii, nu se mai pot incheia contracte de prestari intre persoane fizice si societati comerciale, ci numai cu PFA.
Am incheiat un contract civil anul trecut. In contract scrie ca beneficiarul retine din salariul brut 10% constand in virarea impozitului prin retinere la sursa(ramand ca diferenta de impozit sa fie achitata de catre prestator la sf. anului fiscal).Cum si cind anume platesc acea diferenta de 6% . Va multumesc
Modificarile la codul muncii spune ca se poate incheia contract civil de prestari servicii insa nu pentru activitati regulate, ci de regula, pentru o prestatie unica, determinata.
se retine imozit de 16% final sau de 10% si 6% dse va plati de beneficiar.....de asta finantele accepta sa zic aceste contracte...pe ei ii intereseaza ipmpozitul....dar din punct de vedere al itm-ului acestea sunt un fel de munca la negru.....si mai zic...ca nu este deloc protejat angajatul prin aceasta forma de colaborare.....vechime....asigurari...etc...
si de fapt nici angajatorul nu poate trage la rapundere persoana care presteaza servicii.....conventiile civile fiind reglementate de codul civil...:)