Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la somaj

lucrez la o sc cu contract de munca pe perioada nedeterminata de 6 ore din 2007 si modificata 4 ore din iulie 2009.IERI SEFA A ADUS O ANGAJATA NOUA 'DE PROBA' CARE AR PUTEA SA RAMANA IN LOCUL NOSTRU[SANTEM 2]DUPA PASTE .POT BENEFICIA DE SOMAJ DACA SE DECIDE SA MA DEA AFARA?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti doua conditii:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive care nu tin de salariat(ex: desfiintarea locului de munca);
- sa aveti lucrate (si cotizate la somaj) 12luni in ultimele 24 de luni.
2. Daca ati avut CIM cu timp partial aceste peioade se calculeaza proportional cu timpul norma de lucru, de 8 ore.
3. Daca ati avut program de 4 ore pe zi asta inseamna ca doua luni lucrate sunt egale cu o luna pentru somaj.
4. Dupa datele prezentate de dvs. aveti cele 12 luni complete, necesare pentru a primi indemnizatia de somaj.
eu nu cunosc legea dar daca angajeaza pe altcineva in locul meu nu inseamna ca postul meu nu se desfiinteaza?
care va fi valoarea indemnizatiiei de somaj?proportional cu orele lucrate ?
1.Se poate ca angajatorul sa angajeze alta persoana pe un post similar si apoi sa-l desfiinteze pe al dvs. sau angajarea se face dupa concedierea dvs. dar pe alta functie.
2. Din Legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

3. Actualmente salariul minim pe economie este de 600 lei.
stagiul meu de cotizare depaseste 10 ani , iar salariul de angajare 360 ron . Multumesc