Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la somaj

lucrez la o sc cu contract de munca pe perioada nedeterminata de 6 ore din 2007 si modificata 4 ore din iulie 2009.IERI SEFA A ADUS O ANGAJATA NOUA 'DE PROBA' CARE AR PUTEA SA RAMANA IN LOCUL NOSTRU[SANTEM 2]DUPA PASTE .POT BENEFICIA DE SOMAJ DACA SE DECIDE SA MA DEA AFARA?
1. Inseamna ca veti beneficia de12 luni de somaj.
2. Cuantumul indemnizatie de somaj este format din doua parti:
- 600 x 75% = 450 lei
- daca media salariului dvs. pe 12 luni este de 360 lei atunci se va mai adauga suma de 360 x 7% = 25 lei.