ACCES GRATUIT
Comertul cu amanuntul a inregistrat o crestere de 4,2% in primele 4 luni ale anului
In luna aprilie 2012, cifra de afaceri din comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete) a crescut fata de luna precedenta atat ca serie bruta, cu 2,6%, cat si ca serie ajustata, cu 0,8%, se arata intr-un studiu publicat de Institutul National de Statistica (INS). Totodata, in primele 4 luni ale anului 2012 s-au inregistrat cresteri de pana la 4,2%, comparativ cu acelasi interval din 2011.
Articolul continuă mai jos
Datele publicate de INS arata ca
in primele 4 luni ale anului 2012 – ianuarie, februarie, martie si aprilie - cifra de afaceri pentru comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete)
a crescut atat ca serie bruta, cat si ca serie ajustata, in comparatie cu aceeasi perioada a lui 2011. Astfel, ca serie bruta, comertul cu amanuntul a crescut cu 3,6%, iar ca serie ajustata cu 4,2%.
Comparativ cu luna precedenta, adica martie, cifra de afaceri pentru comertul cu amanuntul, serie bruta, a crescut in aprilie 2012 cu 2,6%. Acest fapt se datoreaza cresterii comertului cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate (7,3%) si a vanzarilor de produse alimentare, bauturi si tutun (12,8%). In aceeasi perioada, vanzarile de produse nealimentare au ramas neschimbate fata de luna precedenta.
In ceea ce priveste cifra de afaceri in comertul cu amanuntul, serie ajustata, aceasta a crescut cu 0,8% fata de martie 2012, datorita majorarilor inregistrate la comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule, in magazine specializate (0,9%), la vanzarile de produse nealimentare (1,6%) si la vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun (0,2%)
Aprilie 2012 comparativ cu aprilie 2011
Fata de luna corespunzatoare a anului precedent, volumul cifrei de afaceri pentru comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete) a crescut atat ca serie bruta cat si ca serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, cu 3,4% respectiv, cu 3,4%.
Conform studiului INS, au crescut vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun (1,9%) si vanzarile carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate (11,1%). Produsele nealimentare au inregistrat cresteri de 1,8%.
--
Acest material este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale, conform termenilor și condițiilor de furnizare a serviciilor avocatnet.ro. Conform legislației în vigoare, este strict interzisă copierea, reproducerea, redistribuirea, republicarea sau orice altă formă de reutilizare a acestui conținut, integral sau parțial, fără consimțământul scris al avocatnet.ro. Nerespectarea acestor prevederi poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală.
Comentarii articol (0)