Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezerva succesorala nu va mai depasi jumatate din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezerva succesorala nu va mai depasi jumatate din mostenire

Art. 1.086. - Rezerva succesorală este partea din bunurile moştenirii la care moştenitorii rezervatari au dreptul în virtutea legii, chiar împotriva voinţei defunctului, manifestată prin liberalităţi ori dezmoşteniri.

Art. 1.087. - Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului.

Art. 1.088. - Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.

Deci matematica ne spune ca niciun rezultat nu va fi mai mare de 1/2

rezerva descendentilor indiferent de numarul lor este 1/2 din 1/1 = 1/2
rezerva sotului supravietuitor (1/2 din 1/4) + a descendentilor (1/2 din 3/4) = 1/2
rezerva sotului supravietuitor (1/2 din 1/2) + rezerva parintilor (1/2 din 1/2) = 1/2
romascanu, moderator
Nu.. aprecierea dvs este gresita.. e vorba ca rezerva succesorala va fi de jumatate din cota ce revine fiecarei clase de mostenitori.. astfel daca descendetilor le revine in mod normal 3/4 cand intra in concurs cu sotia supravetuitoare daca aceasta beneficiaza de un testament cota descendentilor se reduce la jumatate din 3/4.. si asa mai departe
Nu pricep o iota.

Incepeti prin a spune ca am facut o apreciere gresita (ceea ce nu exclud de plano, pentru ca stapanesc foarte bine regulile mostenirii, dar matematica nu e prietena mea cea mai buna. Sau altfel spus, stiu SIGUR ceea ce trebuie pus in ecuatie, dar trebuie sa verific de doua ori ceea ce mi-a dat dupa semnul egal).

Dar apoi CONFIRMATI ceea ce am scris eu in exemplul nr. 2

romascanu a scris:

rezerva sotului supravietuitor (1/2 din 1/4) + a descendentilor (1/2 din 3/4) = 1/2

In paranteza nr. 2 am scris ...exact ceea ce spuneti si dvs. "jumatate din 3/4".

Sa explicam ..."babeste" rezultatul din exemplul meu nr. 2.

Daca defunctul a lasat prin testament TOATA averea sa unui prieten, trebuie sa vedem CUI anume i s-ar fi cuvenit mostenirea, ca mostenitor legal (in lipsa de testament = daca nu ar fi existat acel testament), pentru a putea calcula COTA succesorala ce i s-ar fi cuvenit ca mostenitor legal si, in functie de cota, REZERVA ce i se cuvine (1/2 din cota ce i s-ar fi cuvenit).

Daca defunctul are sot supravietuitor + descendenti (o droaie de copchii sau o intreaga echipa de fotbal) atunci, in lipsa de testament, mostenirea s-ar fi cuvenit sotului supravituitor SI descendentilor (ei vin in concurs la mostenire).
COTA ce s-ar fi cuvenit sotul supravietuitor este de 1/4, iar (restul) cota ce s-ar fi cuvenit descendentilor este de 3/4.

Deci:
rezerva sotului supravietuitor este de 1/2 din cota de 1/4 = 1/8
rezerva descendentilor este de 1/2 din cota de 3/4 = 3/8
1/8+3/8=4/8 ...adica jumatate.

Pe scurt:
Faceti cate scenarii vreti voi. Adunati rezerva cui vreti voi + rezerva cui mai vreti voi si spuneti-mi daca gasiti vreun rezultat care sa contrazica titlul topicului

Eu am dat exemple in care rezultatul este cel mai mare (1/2). Mai sunt si alte posibile combinatii, dar rezultatul e mai mic de 1/2. De unde si concluzia ca rezerva (sau rezervele adunate) nu va mai depasi in nicio ipoteza jumatate din mostenire. (spre deosebire de situatia actuala in care rezerva putea sa fie si 3/4 din mostenire - bunaoara in situatia in care defunctul avea 3 sau mai multi copii).

romascanu, moderator
D-na Romascanu, afirmatia D-voastra este adevarata.
Rezerva maxima este de 1/2 din mostenire
=D>Felicitari ,doamna,pentru rationament si pentru exemplificarea "babeasca"E important ca cei ce intervin in forum sa abordeze si un astfel de stil ,pentru cei care nu stapanesc termenii juridici ,dar care apeleaza totusi la acest mod de a se informa si mai ales a se lamuri.:vishenka:
Deducem ca potrivit acestor noi prevederi legale, i s-a marit defunctului dreptul de a face mai multe liberalitati (de pana la jumatate din averea sa supusa reductiei)?
eagle_free, utilizator