Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Firma de metrologie contractata de asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Firma de metrologie contractata de asociatia de proprietari m-a inundat

Buna ziua!
In urma unui afis pus pe usa de la intrarea in scara am aflat ca o firma de metrologie va verifica ceasurile de apa rece din apartamente. Angajatul firmei mi-a rupt robinetul de apa din baia de serviciu si parchetul de pe holuri si din sufragerie a trebuit schimbat, fiindca se umflase.
Am incercat sa ma inteleg amiabil cu asociatia de proprietari care contractase firma de metrologie si cu acestia din urma, insa nu am gasit intelegere; primii spun ca eram obligata sa verific robinetii de apa din apartament ca sa fie functionali iar cei din urma ca robinetul era fisurat.
Mentionez ca nu a fost vorba de vreo infiltratie pana la intrarea angajatilor firmei la mine in casa, insa acum, fiindca locuiesc la et.3/4 i-am inundat si pe vecini.
De stiut ca robinetii de la vanele din beci sunt neschimbati din 1977 (de la constructia blocului) iar eu nu sunt instalator.
Nu inteleg de ce o casnica, un croitor sau o bucatareasa (in calitate de proprietari) ar fi obligati sa faca treaba de instalator daca asociatia a semnat contract cu o firma iar pe afis scria ”rezerve de apa pentru 6 ore”...
Nu este obligatoriu sa opresti apa pe coloana cand efectuezi o interventie, așa cum opreste un electrician curentul de la tabloul electric cand schimba o lustra?..
Va multumesc!
VulcuSimona a scris:

Nu inteleg de ce o casnica, un croitor sau o bucatareasa (in calitate de proprietari) ar fi obligati sa faca treaba de instalator

Nimeni nu impune ca proprietarul-indiferent de pregatire profesionala sa efectueze personal intretinerea si reparatia instalatiilor din proprietatea acestuia
Dar proprietarul este obligat ca periodic sa verifice personal daca detine pregatirea minim necesara sau prin personal autorizat instalatiile aferente proprietatii ce o detine
In speta dv daca se oprea apa pe coloana nu se mai putea verifica daca apometrele individuale inregistreaza consumul de utilitati
In cazul prezentat culpa apartine pe de o parte asociatiei de proprietari care nu a asigurat buna functionare a partii comune de instalatii din condominiu respectiv vanele de acces pe coloane si tronsoane ,a dv ca proprietar care nu ati asigurat buna functionare a instalatiei individuale cat si instalatorului care nu a avut experienta sa constate starea tehnica a instalatiei si sa refuze continuarea verificarii
De regula aparatele de contorizat utilitati se instaleaza cu vane/robineti inainte si dupa,tocmai pentru a permite interventia de inchidere instalatie si sau verificare si remedieri la consumatori chiuveta,baie,wc,masina spalat rufe,boiler,etc
De regula instalatiile de alimentare utilitati detin 2 sisteme de inchidere,curentul electric este asigurat prin tablou de sigurante individual care detine 4-6-8 sigurante ,dar si pe casa scarii cu cate 1 siguranta individuala
Si la gaze,exista vana/robinet la iesirea din contor cat si la consumatorul interior aragaz,centrala termica
Asociatia a incheiat cotract cu firma strict pentru verificat functionarea apometrelor
Reprezentantul firmei,fie din lipsa de experienta sau din alte motive nu a constatat starea tehnica a robinetului,a incercat sa inchida apa,moment in care a intervenit fie prin manevra brusca,fie datorita vechimii,a coroziunii ,robinetul a cedat
Buna ziua,

In situatia in care nu veti gasi o solutie amiabila, firma care a efectuat verificarile la apometre poate fi actionata cu succes in instanta pentru a suporta daunele produse in urma inundatiilor. Asociatia de proprietari nu are neaparat o culpa in producerea inundatiei, insa poate avea o culpa pentru neintretinerea corespunzatoare a instalatiei aferente partilor de uz comun ale cladirii.

In situatia in care va decideti sa ii actionati in instanta, luati neaparat legatura cu un avocat pentru a va ajuta in demersurile necesare.
Proprietarii au obligatia sa isi intretina locuinta astfel incat sa nu produca daune celorlalti proprietari.
Robinetul care a cedat se afla in interiorul locuintei, nu face parte din partile comune.
In mod sigur robinetul nu a mai fost miscat de o perioada indelungata, lucru care a condus la blocarea lui. Cel mai probabil angajatul firmei a fortat robinetul iar acesta si-a dat duhul.
In mod cert neglijenta a fost angajatului, nu trebuia sa forteze deblocarea. Trebuia sa informeze proprietarul sa schimbe robinetul sau sa opreasca apa pe toata scara.
La o asemenea actiune se opreste apa din subsol si apoi se intervine, cu lucrarea pentru care a fost contractata firma, in apartamente. E la mintea gainii ca in apartamente se poate intampla orice incident, deci e normal sa fie apa oprita.
In cazul in care robinetii din apartament erau blocati, cu aceasta ocazie se puteau si schimba.

Iar daca din subsol nu se putea inchide apa tot din cauza de robineti neschimbati din antichitate, se oprea apa de la vana de bransament.

Vina este a firmei care a lucrat cu neprofesionisti, dar si a administratorului care nu a impus oprirea apei din subsol.
De altfel chiar si anuntul "rezerve de apa pentru 6 ore" se referea la faptul ca se va inchide coloana comuna. Nu poate dura verificarea la un singur apartament 6 ore!!!
Din motive necunoscute (acces imposibil, vane blocate, comoditate) nu s-a procedat asa. De vina este "Dorel" care a fortat robinetul si firma ce verifica apometrele, ca nu instruieste angajatii proprii si nu verifica ca acestia respecta procedura de lucru.