Departamentul de management al riscului este interesat de fluctuațiile valutare pentru a identifica și gestiona posibilele pierderi financiare cauzate de schimbările neașteptate ale cursurilor de schimb.
Leul s-a apreciat luni fata de moneda europeana, cursul afisat de Banca Nationala a Romaniei fiind de 4,5757 lei/euro, in scadere cu 0,11% fata de sedinta de vineri. In sedinta precedenta, cursul anuntat de BNR a fost de 4,5809 lei/euro. Citește articolul
Acest departament este interesat de cum sunt gestionate amenzile și ce înseamnă ele pentru firmă (sau pentru angajații ei), pentru a evalua ce pericole ar putea apărea (financiare sau de alt tip) și cum le pot evita.
Regimul juridic al contraventiilor, reglementat prin Ordonanta Guvernului nr. 2/2001, ar putea fi modificat dupa ce un proiect de lege a fost lansat in dezbatere publica de Ministerul Transporturilor. Mai exact, documentul modifica regulile de transformare a amenzilor contraventionale in sanctiunea de munca in folosul comunitatii. Citește articolul
Acest departament analizează riscurile operaționale. O procedură mai simplă pentru permise și înmatriculări poate reduce riscurile administrative și de conformitate legate de parcul auto și șoferii companiei.
Emiterea permiselor de conducere, a certificatelor si a placutelor de inmatriculare va mai fi sistata doar astazi, dupa ce a fost intrerupta si vineri. Citește articolul
Când o companie cumpără o firmă dintr-o altă țară, apar riscuri noi (legate de legi, bani, modul de operare) pe care acest departament trebuie să le identifice și să le gestioneze pentru a proteja afacerea.
Casa de avocatura „Bostina si Asociatii” a asistat compania romaneasca "Adrem Invest" in achizitionarea "MTAG Marti Technologie AG", o companie elvetiana specializata in inginerie si dezvoltarea de sisteme pentru domeniile energiei si al metalurgiei. "MTAG" detine 22% din piata elvetiana a ingineriei in domeniul metalurgiei iar valoarea investitiei depaseste doua milioane euro. Alaturi de "MTAG Marti Technologie AG", "Adrem Invest" a preluat si filiala din Statele Unite a acesteia, precum si angajatii celor doua companii. Citește articolul
Acest departament analizează riscurile asociate cu obținerea și gestionarea finanțărilor, cum ar fi riscul de a nu putea rambursa împrumuturile sau riscul de a pierde garanțiile, și implementează măsuri pentru a proteja compania.
Auzim foarte des de absenta creditarii pentru companii, care pare sa fi devenit un laitmotiv al acestei perioade, nefiind putini antreprenorii care acuza refuzul bancilor de a-i finanta. Ar fi gresit sa credem ca bancile refuza pur si simplu sa acorde credite - o astfel de atitudine ar contraveni rolului de "intermediar financiar" al bancii. Citește articolul
Acest departament urmărește să prevină erorile în plata impozitului pe dividende, care ar putea aduce amenzi sau alte probleme financiare firmei.
Scopul unei societati comerciale este acela de a realiza beneficii din activitatea comerciala desfasurata si de a le imparti intre asociati sau actionari sub forma de dividende. Dividendele sunt supuse taxarii in functie de beneficiarul acestora si de conditiile concrete de detinere a partilor sociale sau actiunilor. Citește articolul
Această echipă are rolul de a identifica și gestiona riscurile la care este expusă compania, inclusiv riscurile legate de conformitatea cu legislația fiscală. Modificările în regimul TVA la încasare pot genera riscuri de neconformitate sau erori contabile, pe care ei trebuie să le prevină și să le monitorizeze.
Normele de aplicare a Codului fiscal au fost modificate de Ministerul Finantelor printr-un proiect de HG publicat vineri in dezbatere publica pe site-ul institutiei. Noile prevederi din Norme aduc clarificari importante referitoare la aplicarea sistemului de TVA la incasare. Citește articolul
Articolul vorbește despre riscurile legate de finanțări, despre ce se întâmplă cu asigurările în caz de dezastre și despre contextul economic general. Toate aceste informații ajută la identificarea și gestionarea riscurilor care pot afecta afacerea.
AvocatNet.ro va prezinta principalele subiecte dezbatute astazi de presa: Citește articolul
Cazul arată cum pot apărea riscuri financiare majore din litigii și cum sunt abordate acestea, inclusiv prin intervenții legislative. Este important pentru a identifica și gestiona riscurile operaționale și financiare ale unei companii.
Decizia Curtii Europene a Drepturilor Omului cu privire la Cererea nr. 57.265/2008 introdusa de Dumitru Daniel Dumitru si altii impotriva Romaniei a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 709, din 17 octombrie 2012. Citește articolul
Acest departament analizează riscurile. O modificare a legii fiscale poate duce la riscul de a greși la plata impozitelor, așa că trebuie să fie informați pentru a preveni astfel de situații.
Legea nr. 177/2012 pentru modificarea art. 34 alin. (5) lit. b) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 712, din 18 octombrie 2012. Citește articolul