avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian86

Activitate Adrian86

Răspuns la discuția Recurs Curtea de Apel
Va rog daca se poate sa imi spuneti cum se poate aproba rezolutie de urmarire penala pe baza unui raport balistic fara a ma cita parchetul pentru a imi lua declaratii,
pentru ca pana la urma urmei asta e problema, 2 procurori si-au dat dat rezolutii in 2 dosare diferite de urmarire penale, care ar fi demersul care as putea sa il fac in privinta acestora. In legatura cu sentinta penala, o vad corecta si justa avand in vedere caracterul meu neinfractional, si situatia care o aveam si care o am in principiu ca a fost singura pozitie inconfortabila din punct de vedere penal in care am fost incadrat. Nu am avut cazier. Si nu inteleg demersul parchetului.

Avem un dosar penal in care am fost judecat si inca 2 dosare de urmarire care nu mi s-au adus la cunotiinta, deci cum ar putea procurorii sa incheie rezolutia fara sa imi aduca la cunostiinta si de ce nu a incadrat aceste 2 infractiuni la infractiunea de baza facand-o o infractiune continuuata ?
Multumesc anticipat pentru intelegere si astept un sfat din partea dvs.

Cu stima,
Adrian
Răspuns la discuția Recurs Curtea de Apel
Stimata doamna,

Problema este ca eu pana sa se intample aspectul respectiv am fost consilier juridic la o societate comerciala. Ideea este ca am cunostiinta de lege si din punct de vedere penal, deci as putea sa ma reprezint si singur. O alta problema ar fi ca in momentul cand am fost arestat am fost batut si jignit de catre unitatea de politie respectiva. am fost la spital apoi si mi-a scris in fisa medicala problemele aparute din cauza lovituriilor cauzate de catre acestia. dar au trecut in jur de 4 luni. Procuratura a inaintat rezolutiile de urmarire penala in urma la o expertiza balistica din ceea ce a gasit la prietenul meu, respectiv o cheie franceza pe care si eu si el deasemenea a declarat ca nu sunt ale noastre. In plus, in mod absurd unitatea de politie mi-a pus langa masina anumite "clante de usa". In mod evident stiu ca parchetului nu ii convine sentina penala data de catre judecatorie.

Acum incearca sa imi bage pe gat alte infractiuni pentru ca la momentul fondului am fost sfatuit de catre mai multi colegi sa recunosc aceasta infractiune chiar daca nu as fi savarsito. Am recunoscut pentru a nu imi prelungi agonia, tinand cont ca am stat in incinta lor circa 2 luni jumatate si nu doresc sa descriu la nimeni cat de greu poate fii sa stai in acel loc.
As dori sa ma reprezint singur, tinand cont ca numai sunt angajat la aceea societate si numai am venituri momentan.

Multumesc anticipat pentru intelegere si astept o consultanta din partea dvs.

Cu stima,
Adrian
Buna seara.

Am si eu o problema, anu trecut am dus pe un prieten cu masina pana la prietena lui.Din pacate ma implicat intr-o problema de uz penal respectiv 209 a.g.i CP. Lucru acesta a dus atat la arestarea lui cat si la arestarea mea. Am fost arestat 2 luni juma si la fond sa dat verdict 3 ani inchisoare pe care mi i-a suspendat cu 6 ani cu incercare. Procurorul a facut recurs si a mai adaugat la dosar alte 2 rezoluti cum ca eu cu persoana respectiva as fi mai savarsit inca 2 infractiuni de acest gen. Ce as putea face?. Ideea e ca momentan nu dispun de bani necesari pentru reprezentarea de catre un avocat.

Va multumesc anticipat pentru intelegere.
Răspuns la discuția Dosar Penal

Dar din cate am citit in dosar si sentinta care ia dat-o a primit 3 ani cu suspendare si 6 cu incercare. A beneficiat si de articolul 320 din CPP si este primar, conditie sociala buna, calificative bune. El nu a decis sa faca recurs si a facut procuratura. ce ar putea face in acest caz. multumesc si astept recomandariile voastre.Sper sa ma ajutati cum m-ati ajutat si in alte cazuri.
Discuție Dosar Penal
Buna ziua,

Am si eu o problema,
Un prieten de al meu a fost intr-o incurcatura si implicit implicat intr-o problema penala. A fost acuzat de furt calificat si condamnat de judecatorie la 3 ani cu executare care i-a suspendat si 6 ani cu incercare, apoi procuratura a facut recurs.
Ideea este ce ar putea sa faca la apel. Multumesc.
Buna ziua,

Din pacate si eu am aceasi problema, de 30 de zile n-am putut sa mai achit contributiile si impozitul la stat. Doresc sa intru in faliment, dar as dori ca si angajatii mei sa poata beneficia de somaj. Cum ar fi mai bine sa fac, sa il concediez si dupa aceea sa intru in faliment sau sa intru in faliment si dupa sa concediez.

Multumesc anticipat pentru intelegere.