avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate adi19762002

Activitate adi19762002

Buna ziua! As fi vrut sa intreb o speta. Un roman plecat in Franta daca se intoarce in Romania poate primi vreun ajutor de la statul roman? O pensie, un ajutor banesc de orice natura si in ce conditii? As avea nevoie macar de o idee unde sa caut in legislatie acest lucru. Va multumesc anticipat.
Buna ziua! Lucrez la o firma care are ca obiect de activitate principal vinzarea de autoturisme second-hand. Firma achizitioneaza si in leasing masini sau preia leasing-uri de la firme sau persoane fizice in vederea comercializarii. Daca se vinde o masina luata in leasing inainte ca acesta sa faca un an de zile, tva-ul aferent acestui contract este nedeductibil? Ma puteti indruma unde sa caut sa citesc in legislatie despre acest lucru?
Va multumesc.
Răspuns la discuția TVA MARFA CUMPARATA DIN ELVETIA
Multumesc pt raspunsuri. Intre timp am mai vorbit cu altcineva de la finante sector 3 care mi-a spus ca factura in Elvetia se va face fara tva pt ca este considerat export iar in Romania se va achita tva la vama.
Partenerul extern insa tot tine mortis sa-mi factureze cu tva si sa i-l si achit. O sa vad cum o scot la capat.
Va multumesc mult pt indrumari inca o data.
Buna ziua!
As avea o intrebare la care nu m-am putut lamuri la finante deloc. Doresc sa cumpar 2 masini de aranjat gheata pe patinoare, din Elvetia. As fi vrut sa stiu daca platesc tva la aceste masini pt ca acum citiva ani pt cumparaturile din Elvetia, imi primeam tva-ul inapoi la vama, cu o stampila pe factura. Acum cum se mai procedeaza? Nici in contabilitatea firmei mele nu stiu cum ar trebui operat iar contabila mi-a spus ca habar nu are ce e de facut. Aveti vreun sfat pt mine?