avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Un roman care se intoarce din Franta poate primi o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Un roman care se intoarce din Franta poate primi o pensie sau un ajutor banesc din partea statului roman?

Buna ziua! As fi vrut sa intreb o speta. Un roman plecat in Franta daca se intoarce in Romania poate primi vreun ajutor de la statul roman? O pensie, un ajutor banesc de orice natura si in ce conditii? As avea nevoie macar de o idee unde sa caut in legislatie acest lucru. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 10:07, 10 Decembrie 2011
Daca aveti varsta de pensie, puteti obtine pensie pentru perioada lucrata in Romania si pensie din Franta, pentru perioada lucrata acolo cu forme legale.
Vedeti Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si normele de aplicare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata Dalila57 Dalila57 Buna ziua, Rezidenta in Franta, nascuta in 3/01/1957in Romania;studii superioare, 3 copii. Am lucrat si cotizat in Romania din 1 septembrie 1980 pina in ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru copil emma_c emma_c Tatal copilului meu a decedat intr-un accident auto in noiembrie 2010, la varsta de 32 de ani. As vrea sa stiu de ce copilul meu, acum in varsta de 7 ani, nu ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei militare ContSters149028 ContSters149028 Prevederi - [i] Hotararea nr. 257 din 20 martie 2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de ... (vezi toată discuția)