Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Un roman care se intoarce din Franta poate primi o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Un roman care se intoarce din Franta poate primi o pensie sau un ajutor banesc din partea statului roman?

Buna ziua! As fi vrut sa intreb o speta. Un roman plecat in Franta daca se intoarce in Romania poate primi vreun ajutor de la statul roman? O pensie, un ajutor banesc de orice natura si in ce conditii? As avea nevoie macar de o idee unde sa caut in legislatie acest lucru. Va multumesc anticipat.
Daca aveti varsta de pensie, puteti obtine pensie pentru perioada lucrata in Romania si pensie din Franta, pentru perioada lucrata acolo cu forme legale.
Vedeti Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si normele de aplicare.