Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LEASING DEDUCTIBIL DACA INCHEI LEASINGUL INAINTE ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LEASING DEDUCTIBIL DACA INCHEI LEASINGUL INAINTE DE 1 AN?

Buna ziua! Lucrez la o firma care are ca obiect de activitate principal vinzarea de autoturisme second-hand. Firma achizitioneaza si in leasing masini sau preia leasing-uri de la firme sau persoane fizice in vederea comercializarii. Daca se vinde o masina luata in leasing inainte ca acesta sa faca un an de zile, tva-ul aferent acestui contract este nedeductibil? Ma puteti indruma unde sa caut sa citesc in legislatie despre acest lucru?
Va multumesc.
In cazul dvoastra, tinind cont de profilul de activitate, dvoastra achizitionati marfa (chiar daca aceasta este compusa din autoturisme), iar pt achizitia de marfa nu exista limitare de deductibilitate a tva.

Nu se deduce tva pt achizitia de autoturisme ca si mijl fixe.
adi19762002 a scris:

[...]Daca se vinde o masina luata in leasing inainte ca acesta sa faca un an de zile, tva-ul aferent acestui contract este nedeductibil? Ma puteti indruma unde sa caut sa citesc in legislatie despre acest lucru?
Va multumesc.

Nu inteleg. Dvs. vindeti masina inainte sa faceti transferul de proprietate cu firma de leasing?

Pe perioada leasing-ului TVA e deductibil.