avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate coltex

Activitate coltex

Buna ziua!
Am o problema legata de TVA si daca ma puteti lamuri:
- societatea X a cumparat de la societatea Y utilaje casate, nefunctionale facturate cu TVA
- societatea X a vandut si facturat cu taxare inversa (deseu fier), fara TVA
intrebarea mea este: pot sa deducTVA de la furnizor sau cum sa rezolv aceasta situatie?
imi puteti da si un articol de lege sa ma lamuresc sa ma pot baza pe ceva concret.
Multumesc
Buna ziua!
Tin contabilitatea la o firma si am o nelamurire vizavi de o factura la utilitati:
Adm. vrea sa factureze prestari servicii pentru utiliati mai exact energie electrica la o firma la care are un spatiu inchiriat dar chiria o incaseaza pe o alta firma.
Intrebarea mea este:
1 Nu ar fi corect si energia sa o factureze pe aceiasi firma unde incaseaza si chiria?
2 Daca totusi facturez, este corect sa scriu prestari servicii?
Va multumesc.
Discuție insolventa
vreau sa deschid procedura de insolventa a unui PFA asigurari de viata, va rog
sa-mi spuneti ce acte trebuie depuse si unde?
Va multumesc!
Buna ziua!
Vreau sa trec un apartament pe numele ficei mele dar nu stiu daca se poate vizavi de varsta, imi spuneti va rog de la ce varsta poate fi o persoana proprietara unui imobil, cadru legal as dori
Multumesc anticipat!
Nu sunteti obligat sa tineti evidenta cheltuielilor, dar este bine pentru dv. sa completati registru de incasari si plati, eu asa as face.
:wave:
Răspuns la discuția Plata somaj pentru PFI
Plata la somaj este optionala, nu este obligatorie.
:wave:
- da, se poate adauga si alte coduri CAEN;
- mergeti la Registrul Comertului completati doua sau trei formulare care vi le da, taxa este in jur de o suta pana la doua sute Ron.
Succes.
Scuze! asociatia sau furnizorii de apa;
Buna ziua! Intervin si eu cu o intrebare tot legat de restante la asociati: dpdv legal au voie sa intrerupa apa rece la scara daca datoriile sunt de aproximativ 3500 inlcusiv penalitati?
Multumesc!
Buna ziua!
Am nevoie de un sfat, am un client care vrea sa deschida o firma de curatenie pentru blocuri de locuit, activitatea principala plus alte activitati secundare. Intrebarea este: ce ar fi mai avantajos dpdv fiscal si nu numai sa deschida un SRL sau o Intreprindere Individuala?
Va multumesc anticipat!