avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate petroiasi

Activitate petroiasi

Răspuns la discuția Pensie urmas copil
Gabriela Pintea a scris:

top dan a scris:

Da coplilul beneficiaza de pensie de urmas si trebuie sa va adressati la Casa de Pensii



Art. 65 din Legea nr. 19/2000:
Au dreptul la pensie de urmas copiii si sotul supravietuitor, daca persoana decedata era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

@ Lili Olarescu
Din topicul dvs., doamna, rezulta ca decedatul avea 35 de ani si o vechime in munca de 15-16 ani. Din nefericire, baietelul nu are dreptul la pensie de urmas.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

mmm...de ce sa nu aiba dreptu la pensie de urmas baietelul...daca continua scoala...iar daca continua facultate..pana la 26 de ani ... nu are dreptu lapensie de urmas?
hmmm si eu sunt la o problema ... tata a decedat saptamana aceasta...el avea banca la citibank cu o rata de 210lei... mama are si ea banca la brd de de 150 lei...la banca lui tata mama era garant iar asigurare taata a refuzat sa i se faca...deci ce vreau sa stiu mama o sa plateasca si banca lui ?
Răspuns la discuția ce anume se ia in calcul?
ce anume se ia in calcul la pensia de urmas la doi copii minori?
Răspuns la discuția caz/pensie de urmas
buna ziua
am si eu o nelamurire...tata a murit noi suntem 2 copiii printre care am ramas cu mama .. suntem minore mama are un salar foarte mic.. as vrea sa stiu cam cat ne-ar face pensie cum se calculeaza sau ceva informatii? va rog
va multumesc