avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Micu

Activitate Maria Micu

Poate cineva sa-si intabuleze o baie daca are un apartament intr-un imobil cu 6 apartamente, iar in contractul de vanzare-cumparare nu o avea;
Baia a fost facuta pe spatiu comun fara proiect si fara acordul celorlalti coprorietari.
Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac daca cineva ne violeaza corespondenta a intrat si pe adresa de mail- mi-a trimis un mesaj cu o adresa care nu-mi apartine ?
Va rog sa-mi spuneti daca se comunica rezultatul unui proces si daca e confidential.
Cu stima
Hotarirea s-a dat pe 23.09.2014 si n-am primit-o; deci nu stiu pe ce cod este, cum pot afla?
Ar fi o posibilitate, dar ma tem ca nu am sanse de izbanda...
Va rog sa-mi comunicati daca as vrea sa fac o plangere penala cui ma adresez;
presupune o cheltuiala si cat timp mi-ar ocupa.
Daca va pot trimite problemele sa le analizaiti va rog sa-mi comunicati.
Cu stima
Maria
Răspuns la discuția Parti indivize
Maria Micu a scris:

alexamoria a scris:

Din punctul meu de vedere, fiind un imobil in care fiecare apartament detine o cota indiviza din partile comune, deci si acel acoperis, toti locatarii trebuie sa participe la reparatia acelui acoperis, cu sume datorate conform cotei pe care o detin in acel imobil.


Nu stiu daca am precizat ca nu toate apartamentele din curte sunt sub acelasi acoperis; precizez ca numai 3 apartamente suntem sub acoperisul in cauza.

Mai sunt doua pivnite; din care in prima avem spatiu numai noi si vecinii care locuiesc la demisol - aici spatul de acces este comun pentru toti din curte, respectiv si in pivnita cealalta?


Răspuns la discuția Parti indivize
alexamoria a scris:

Din punctul meu de vedere, fiind un imobil in care fiecare apartament detine o cota indiviza din partile comune, deci si acel acoperis, toti locatarii trebuie sa participe la reparatia acelui acoperis, cu sume datorate conform cotei pe care o detin in acel imobil.


Nu stiu daca am precizat ca nu toate apartamentele din curte sunt sub acelasi acoperis; precizez ca numai 3 apartamente suntem sub acoperisul in cauza.

Mai sunt doua pivnite; din care in prima avem spatiu numai noi si vecinii care locuiesc la demisol - aici spatul de aces este comun pentru toti din curte, respectiv si in pivnita cealalta?
Răspuns la discuția Parti indivize
Maria Micu a scris:

Trebuie sa iesim din indiviziune? Se poate face fara acordul tuturor din curte?
Putem sa cerem si noi , retroactiv sumele datorate pentru repararea acoperisul de deasupra apartamentului nostru si reabilitarea fatadei si portii de la vecina din ap. nr.2?
Normal da, pentru ca si ea a facut la fel...!?
Daca s-a construit si intabulat in apartament o baie, fara sa aiba proiect si fara sa ne anunte la momentul darii in functiune- ce putem face cei din curte, deoarece calculul la apa se face in functie de numarul de persoane si apartamente cu baie si fara; cineva a descoperit intamplator ca are baie si abia de la data respectiva a fost pusa sa plateasca conform celor aratate mai sus si a inceput sa plateasca fara comentarii.
Pentru ca nu participa la curatenia curtii si a spatiilor comune putem sa facem ceva?
Multumesc mult pentru sfaturi;va rog sa-mi spuneti daca va mai pot intreba si alta data despre rezolvarea problemelor noastre?


Răspuns la discuția Parti indivize
Trebuie sa iesim din indiviziune? Se poate face fara acordul tuturor din curte?
Putem sa cerem si noi , retroactiv sumele datorate pentru repararea acoperisul de deasupra apartamentului nostru- nr. 1 de vecina din ap. nr.2? Normal da, pentru ca si ea a facut la fel...!
Daca s-a construit si intabulat in apartament o baie, fara sa aiba proiect si fara sa ne anunte la momentul darii in functiune- ce putem face cei din curte, deoarece calculul la apa se face in functie de numarul de persoane si apartamente cu baie si fara; cineva a descoperit intamplator ca are baie si abia de la data respectiva a fost pusa sa plateasca conform celor aratate mai sus.
Pentru ca nu participa la curatenia curtii si a spatiilor comune putem sa facem ceva?
Multumesc mult pentru sfaturi;va rog sa-mi spuneti daca va mai pot intreba si alta data despre rezolvarea problemelor noastre?
Discuție Parti indivize
Intr-un imobil in care ap.2 se afla in prelungirea ap.1 si i se repara acoperisul cei de la ap. 1trebuie sa plateasca pentru a se efectua lucrarile respective (daca detin 32,5% din spatiile indivize, iar ap.2 are numai 14 %- mentionez ca restul de 4 ap.din imobil nu au nimic in comun cu acoperisu-carora li s-a solicitat coparticiparea baneasca .
E legal, ca moral cred ca nu e- pentru ca noi nu am cerut bani pentru repartiile acoperisului de deasupra apartamentului nostru- nr.1.