avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate maxia

Activitate maxia

Multumesc pentru raspunsuri.
Exista cumva o alta solutie si anume conform programului "Prima Casa 2" sotul poate lua un credit iar sotia sa fie codebitor (si detine o proprietate...)?
Ar deveni apoi proprietate comuna?
Răspuns la discuția Vechime munca PRIMA CASA
Si daca ar avea 6 luni pe cartea de munca, ar fi o solutie?
sau ar trebui sa aiba 1 an (inainte sa aplice pentru credit) pe cartea de munca?

O zi buna.:)
Multumesc pentru raspunsuri.
As vrea sa stiu ce inseamna "drept de creanta pt ratele platite in comun"?....sau cum se stabileste, in functie de ce anume, procentual? m-ati ajuta mult cu aceste informatii, pentru ca profesia mea nu are nici o legatura cu acest domeniu...:)
Apoi nu e vorba de dubii sau altceva, doar ca eu consider ca multe din probleme s-ar fi putut evita daca oamenii ar fi mai dornici sa se informeze. Ignoranta se plateste. Si in cazul bancilor....Si mai e ceva: mare parte din avansul pentru credit eu il voi suporta, taxe si alte cheltuieli pentru ca in acest moment eu am venituri mai mari, ca sa nu mai spun de ratele de dupa....
Si stiu foarte bine ce inseamna achitarea ratelor unui credit, fac asta de ani buni...in concluzie sfatul dvs m-ar ajuta foarte mult.
O zi buna!
In cazul in care prietenul meu (viitorul meu sot) si-a cumparat o locuinta cu programul Prima Casa, cu cateva luni inainte de casatorie.....cum se considera acest bun dupa casatorie?....deoarece ratele vor fi platite din venitul comun. Mentionez ca eu nu apar pe contractul de vanzare cumparare deoarece am un imobil, luat prin credit ipotecar in derulare.
Multumesc si sarbatori fericite!:)
La multi ani!...si sarbatori fericite.:)
In legatura cu programul PRIMA CASA, prietenul meu are o vechime totala pe cartea de munca de 5 ani, apoi o intrerupere de 2 ani (motive de sanatate, "comoditatea" angajatorilor...etc) pe cartea de munca, doar in ultimele 2 luni s-a inceput trecerea salariului minim pe economie pe cartea de munca.
Impreuna cu un codebitor ar putea beneficia de acest program pentru achizitia unei garsoniere...la un pret convenabil?...pana in 35000E
Multumesc
Revin cu intrebarea adresata mai sus:
Citat din AA:
Modificarea dobanzii
Modificarea Ratei dobanzii este posibila in functie de indicele de referinta sau de marja Bancii.
Banca are dreptul de a modifica Rata dobanzii in functie de indicele de referinta aplicat, Imprumutatul fiind informat cu privire la modificarea Ratei dobanzii, prin modalitatea de informare agreata de catre parti. Modificarea Ratei dobanzii va determina recalcularea Ratei lunare si intocmirea unui nou Grafic de rambursare, care va fi disponibil in sucursala in care Imprumutatul si-a deschis contul curent, si pe care acesta se obliga sa-l accepte fara a fi necesara semnatura sa. Banca isi rezerva dreptul de a solicita Imprumutatului sa semneze orice nou Grafic de rambursare care sa cuprinda modificarile mentionate in prezentul articol.
Banca are dreptul de a modifica marja aplicata la indicele de referinta urmare a unor prevederi legislative care impun in mod expres aceste modificari ale marjei Banca va informa Imprumutatul cu privire la orice modificare a Ratei dobanzii ca urmare a modificarii marjei. Imprumutatul va lua la cunostinta de modificarea dobanzii anuale, precum si de graficul de rambursare actualizat, prin notificare. Notificarea se va transmite Imprumutatului la adresa/datele de contact comunicata/e Bancii, prin oricare din urmatoarele modalitati de transmitere a informatiilor: scrisoare recomandata, e-mail, sms.


Voi intelegeti ca se pastreaza marja bancii fixa pe perioada derularii contractului?...... As mai vrea si alte pareri...Se"subantelege" acest lucru?
In AA nu este stipulat nicunde ca marja bancii este fixa pe perioada derularii contractului de credit ipotecar.
Citat din AA:
Modificarea dobanzii
Modificarea Ratei dobanzii este posibila in functie de indicele de referinta sau de marja Bancii.
Banca are dreptul de a modifica Rata dobanzii in functie de indicele de referinta aplicat, Imprumutatul fiind informat cu privire la modificarea Ratei dobanzii, prin modalitatea de informare agreata de catre parti. Modificarea Ratei dobanzii va determina recalcularea Ratei lunare si intocmirea unui nou Grafic de rambursare, care va fi disponibil in sucursala in care Imprumutatul si-a deschis contul curent, si pe care acesta se obliga sa-l accepte fara a fi necesara semnatura sa. Banca isi rezerva dreptul de a solicita Imprumutatului sa semneze orice nou Grafic de rambursare care sa cuprinda modificarile mentionate in prezentul articol.
Banca are dreptul de a modifica marja aplicata la indicele de referinta urmare a unor prevederi legislative care impun in mod expres aceste modificari ale marjei Banca va informa Imprumutatul cu privire la orice modificare a Ratei dobanzii ca urmare a modificarii marjei. Imprumutatul va lua la cunostinta de modificarea dobanzii anuale, precum si de graficul de rambursare actualizat, prin notificare. Notificarea se va transmite Imprumutatului la adresa/datele de contact comunicata/e Bancii, prin oricare din urmatoarele modalitati de transmitere a informatiilor: scrisoare recomandata, e-mail, sms.


Voi intelegeti ca se pastreaza marja bancii fixa pe perioada derularii contractului?...... As mai vrea si alte pareri...Se"subantelege" acest lucru?
Multumesc tuturor.
Am citit in OUG 50 :

Art.37
a) dobanda va fi raportata la fluctuatiile indicilor de referinta EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobanzii de referinta a BNR, in functie de valuta creditului, la care creditorul poate adauga o anumita marja, fixa pe toata durata derularii contractului;
b) marja dobanzii poate fi modificata doar ca urmare a modificarilor legislative care impun in mod expres acest lucru;
c) in acord cu politica comerciala a fiecarei institutii de credit, prin exceptie de la prevederile lit. b), valoarea marjei si valoarea indicilor de referinta pot fi reduse;

si punctul "b" vad ca apare si in Actul Aditional dar cu referire la "marja bancii" sau la ce modificari legislative fac referire? poate fi modificata marja bancii cf.articoluilui CAND doreste banca? Nu prea inteleg de aceea va cer ajutorul..
Răspuns la discuția Dobanda conform OUG 50/2010
Am citit in OUG 50 :

Art.37
a) dobanda va fi raportata la fluctuatiile indicilor de referinta EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobanzii de referinta a BNR, in functie de valuta creditului, la care creditorul poate adauga o anumita marja, fixa pe toata durata derularii contractului;
b) marja dobanzii poate fi modificata doar ca urmare a modificarilor legislative care impun in mod expres acest lucru;
c) in acord cu politica comerciala a fiecarei institutii de credit, prin exceptie de la prevederile lit. b), valoarea marjei si valoarea indicilor de referinta pot fi reduse;


si punctul "b" vad ca apare si in Actul Aditional dar cu referire la "marja bancii" sau acel La ce modificari legislative fac referire? poate fi modificata marja bancii cf.articoluilui CAND doreste banca? Nu prea inteleg de aceea va cer ajutorul..
Buna seara,
Am incheiat un contract in mai 2010 pentru un credit de refinantare ipotecar la o banca, in care dobanda se calcula astfel, conform definitiei din contract:
- rata dobanzii este formata din indicele de referinta EURIBOR 3M p.a.+5.2 (marja bancii) p.a. (%)
Astazi am primit actul aditional pe mail (la insistentele mele), act despre care ofiterul de credit mi-a spus ca este vorba doar despre "comisionul de rambursare anticipata care va deveni zero";)....hmmm....si despre care tot insista sa vin la banca sa-l semnez!!...si iata ce mai scrie in actul aditional:

Prevederile articolului 5.5“ Modificarea dobanzii” se modifica si vor avea urmatorul cuprins:

5.5 Modificarea dobanzii:
Modificarea dobanzii
Modificarea Ratei dobanzii este posibila in functie de indicele de referinta sau de marja Bancii.
Banca are dreptul de a modifica Rata dobanzii in functie de indicele de referinta aplicat, Imprumutatul fiind informat cu privire la modificarea Ratei dobanzii, prin modalitatea de informare agreata de catre parti. Modificarea Ratei dobanzii va determina recalcularea Ratei lunare si intocmirea unui nou Grafic de rambursare, care va fi disponibil in sucursala in care Imprumutatul si-a deschis contul curent, si pe care acesta se obliga sa-l accepte fara a fi necesara semnatura sa. Banca isi rezerva dreptul de a solicita Imprumutatului sa semneze orice nou Grafic de rambursare care sa cuprinda modificarile mentionate in prezentul articol.
Banca are dreptul de a modifica marja aplicata la indicele de referinta urmare a unor prevederi legislative care impun in mod expres aceste modificari ale marjei Banca va informa Imprumutatul cu privire la orice modificare a Ratei dobanzii ca urmare a modificarii marjei. Imprumutatul va lua la cunostinta de modificarea dobanzii anuale, precum si de graficul de rambursare actualizat, prin notificare. Notificarea se va transmite Imprumutatului la adresa/datele de contact comunicata/e Bancii, prin oricare din urmatoarele modalitati de transmitere a informatiilor: scrisoare recomandata, e-mail, sms.
In situatia in care Imprumutatul este in imposibilitatea de a accepta majorarea dobanzii, Banca va propune Imprumutatului o reesalonare a creditului sau o refinantare a acestuia in masura in care acest lucru este posibil. In situatia in care Imprumutatul nu accepta planul de reesalonare sau refinantare a creditului Banca are dreptul sa denunte unilateral contractul de credit, Imprumutatul avand obligatia ramburseze in integralitate Creditul utilizat, dobanzile aferente si orice alte sume datorate in baza prezentului act aditional.

Din cat am citit eu in OUG 50/2010, MARJA ar trebui sa ramana fixa pe toata perioada contractului.
Atunci despre ce modificari este vorba??? sau banca vrea sa creasca marja sub paravanul "prevederilor legislative care impun in mod expres aceste modificari ale marjei"?!!
Cine ma poate ajuta cu aceasta problema?
Multumesc, E.