avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate loredanahanta

Activitate loredanahanta

Va rog sa imi spuneti daca este corect ca bonurile de masa sa fie retinute ca urmare a neindiplinirii unui anumit plafon de incasari avute cu doua luni in urma(plafon nespecificat in prealabil), ca si sanctiune, fara avertizare prealabila si pentru care s-a retinut impozit din salariul de baza.

In adeverinta de venit eliberata de unitate , bonurile de masa figureaza ca si venituri primite de angajat in perioada in care nu s-au acordat.

Daca acestea au fost comandate, este normal sa fie folosite de catre angajator in alte scopuri decat acordarea acestora angajatului pe numele caruia sunt comandate (stimularea altor angajati sub forma de premii pt rezultate bune etc)


Va multumesc.
Discuție tichete de masa
Este sau nu obligatorie stipularea acestui beneficiu in contractul de munca? Daca nu este mentionat atunci in functie de ce criterii se pot oferi sau se pot retine?
Buna ziua,

As vrea sa stiu ce lege reglementeaza acordarea tichetelor de masa dar mai ales care este temeiul legal in baza caruia ti se pot retine aceste tichete de masa?
Daca acest beneficiu nu este stipulat in contractul de munca angajatorul ti le poate oferi doar cand doreste? Retinerea lor tine de realizarile tale in firma sau de o sanctiune disciplinara?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția eliberare cazier
nu, din pacate nu se poate... din alt judet il poti elibera doar daca ai viza de flotant....aberatii peste aberatii
cum e posibil sa nu iti poti scoate cazierul judiciar oriunde te-ai afla in tara asta in situtia in care ai nevoie urgenta de el si timpul nu iti permite sa ajungi la adresa de resedinta????? mi se pare o aberatie!!!!!! atata timp cat sunt cetatean al acestei tari ar fi normal sa imi pot ridica acest act din orice oras m-as afla. stiu ca exista varianta cu procura, insa te costa si timp dar mai ales BANI.
o mica nedumerire... sunt scutiti de la plata impozitului angajatorii care angajeaza absolventi care nu au beneficiat inca de drepturile de somaj aferente, sau si cei care deja au beneficiat de somaj dupa absolvire???? multumesc