avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate ancairo

Activitate ancairo

Discuție Informatie
Buna ziua,
O intrebare" Un lider de sindicat poate detine functia de sef laborator si sa aiba in subordine un nr de x salariati? Va rog ca, in cazul in care este incompatibil, sa-mi spuneti care este baza legala. Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspuns. Nu m-am exprimat eu bine, nauca fiind dupa ce o zi intreaga am cautat informatii. Angajatorul stia inca din 2021 de inregistrari, iar instanta a admis aceasta proba, insa nu a tinut cont de ea, ci de acel proces verbal prin care se sustine ca a refuzat sa fie instruit ( seful lui vroia sa semneze intruirea inainte ca ea sa aiba loc), proces verbal ce a fost semnat de 3 angajati care nu se aflau de fata. La 10.02.2023, seful lui, printr-un e-mail, ii comunica pasii pe care trebuie sa-i faca pentru realizarea lucrarilor ce i se repartizau si care aveau termen 3-4 zile ( cerere catre angajator pentru acces informatii, dupa care astepta aprobarea si comunicarea informatiilor de care avea nevoie penru realizarea lucrarilor repartizate), precum si ca va fi trimis la specialzare la Scoala de Meteorologie ( pana atunci i se spusese ca nu exista scoala asta in Romania si daca vrea specializare, sa o faca pe cheltuiala lui, precum si ca nu este obligat sa-l instruiasca si sa-i spuna cum sa intre in posesia informatiilor, sa se descurce, ca are facultate). Inmpinarea este facuta de angajator, nu de seful fratelui meu.
au fost facute ntru a dovedi reaua credinta a angajatorului de a-l instrui, de a-i pune la dispozitie tot e e necesar pentru a-si indeplini atributiile. in fond au sustinut ca el a refuzat sa fie instruit si au prezentat un proces verbal semnat de 3 persoane care nu erau de fata, fratele meu a pierdut procesul. acum se afla in apel. la data de 10.02.2023, pe mailul de serviciu, primeste instructiuni cum sa obtina datele, ce trebuie sa faca, pasii pentru a i se puna a dispozitie informatiile si ca o sa-l trimita la specializare. pana la aceasta data nu i s-a spus asa ceva, mai mult daca vrea sa se perfectioneze, sa o faca pe banii lui
Buna ziua. Fratele meu se afla in proces cu angajatorul. Sediul central se afla in Bucuresti, iar el isi desfasoara activitatea in Afumati. Este vorba de Administratia de Meteorologie Bucuresti. Fratele meu l-a inregistrat pe seful lui care refuza sa-l instruiasca si sa-i spuna cum sa-si indeplineasca indatoririle. Acesta a refuzat, mai mult a intocmit proces verbal cum ca el ar fi refuzat sa fie instruit, iar martori sunt 3 angajati care nu erau in birou la momentul respectiv. Chiar are o inregistrare cu unul dintre angajati care recunoaste ca nu stie ce a semnat. Prin Intampinare, angajatorul invoca art 8 din hotărârea Niemietz contra Germania, 16 decembrie 1992, 13710/88, precum ca inregistrarile sunt facute fara acordul reprezentantului angajatorului. Intrebarea mea, hotararea este aplicabila unui litigiu de munca? Am incercat sa gasesc aceasta hotarare pe net, insa nu am gasit-o in limba romana, din comentariile cu privire la art 8, acesta se refera cu totul altceva. Va rog sa-mi dati o parere. . Multumesc
Multumesc. asa stiam si eu, insa sunt vecini carora nu le convine sa suporte pe cota indiviza, intrucat e spatiu comun si vor in mod egal.
buna ziua. va rog sa ma lamuriti cu o problema. la blocul in care locuiesc, urmeaza a se face reparatii la acoperis si bazie, insa numai pentru casa scarii. as dori sa aflu, cum se repartizeaza cheltuielile. in cota indiviza sau in mod egal, avand in vedere ca e spatiu comun
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca meseria de mediator este incompatibila cu cea de asistent maternal pentru u un copil gu grad de handicap grav. Mai prezis, un asistent maternal poate sa fie si mediator activ?

Multumesc!
acolo se vad clar ca au fost calorifere, plus ca au lasat tevile si racordurile
executarea silita a fost declansata din cauza unui credit ipotecar neachitat, In anul 2012, acest imobil a fost scos la licitatie si in 2013 a fost facut un raport de expertiza din exterior, intrucat debitorii nu au permis evaluatorului accesul in apartament. insa, dupa ce am reusit sa intru in apartament si am constatat lipsa bunurilor, se vedea clar ca acolo erau si calorifere si si chiuvete si centralanu au luat tevile si racordurile. probabil nu si-au dat seama
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Apartamentul a fost luat liber de sarcini. cat priveste raportul de expertiza, acesta a fost facut in anul 2013 prin comparatie cu alte imobile din zona, intrucat acesta nu a permis evaluatorului sa intre in imobil. Fostul proprietar are fff multe popri pentru credite neachitate, pentru restanta apa ( are hotarare judecatoreasca pentru o suma care a ajuns la 9.000 lei) si multe altele. Executarea a inceput in 2012, cand era in vigoare vechiul C.Civ, iar executorul nu era obligat sa instiinteze pe toata lumea.