avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela Dirtu

Activitate Gabriela Dirtu

Va rog respectuos sa-i explicati ce reprezinta diurna in perioada de delegatie in afar orasului.
Va multumesc!
Ma numesc Marinescu, sunt nascuta pe 05.11.1954.
Lucrez neintrerupt din anul 1977. Doresc sa ma pensionez anul acesta.
Puteti sa-mi spuneti daca este posibil si ce pasi trebuie sa urmez ?Va multumesc!
Discuție Pensionare?
Buna ziua, sotul meu implineste 50 de ani in iunie.
A fost politist (ofiter), din 1985 pana in 2005, in cadrul DGIPI. A lucrat cu carte de munca pana acum, la o firma de transport din Ploiesti, care intra in faliment.Se poate pensiona anul acesta?
Buna ziua!
Cu respect va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Fiului meu i s-a desfacut CM in temeiul art. 61 lit.a, art. 263 coroborate cu art. 264 alin.1 lit. f din Codul Muncii.
Se mai poate angaja in alta parte si cat atarna la incheierea unui nou CM aceste articole? In fapt, a lipsit de la serv. in perioada 28-31 dec. 2009. A motivat crererea de CFS cu adeverinta medicala dar comisia de disciplina a hotarat desfacerea CM.
Va multumesc,
Cu deosebita stima,
Gabriela
Răspuns la discuția Examen administrator locuinte
Ati avut dreptate! Buna dimineata! Examenul-25 intrebari/45min. Comisia - 2 persoane. Nimic de speriat. rezultatul - saptamana viitoare + eventual, atestatul.
Va multumesc pentru sfaturi, Toata stima pentru dvs, Cu respect, Gabriela Dirtu.
Cat priveste sesiunea a II-a... oricand, acum cat sunt "in mana"!
Răspuns la discuția Examen administrator locuinte
Va multumesc, exact de asta ma tem! Maine cu siguranta veti avea vesti de la mine!
Doamnelor/Domnilor, in primul rand va multumesc ca mi-ati fost de mare ajutor pana acum si m-ati "luminat" de fiecare data.
Va rog daca se poate, sa o faceti si de aceasta data: Maine am examen la Primaria sector 5. Mi-e atat de frica, incat as mai face o data "Politehnica". Aveti idee in ce constau aceste examene la primarie cum sunt testele si interviurile? La Liga Habitat unde am facut eu cursul am dat niste teste de mai tremur si acum! Va multumesc si va asigur de tot respectul meu!
Se pot aplica penalizari daca nu este infiintata asociatia de proprietari si formal exista cea veche "de locatari"?
Discuție Salariul minim?
Sotul meu este angajatul unei firme din Ploiesti care se ocupa cu transportul de persoane. Dispecer. Luna asta cand a cerut o adeverinta de salariu a constatat cu stupoare ca are salariul 461 RON. El primeste 600RON in mana. este normal sa-i fie trecut in cartea de munca un astfel de salariu? In februarie avea 1500 ROn si i-a anuntat ca nu vor mai putea plati o perioada decat 600 RON. A acceptat iar acum a contata ca are defapt 461... E legal?
Discuție Iesirea din CRB
In 2003 eu si sotul meu aveam imprumut la Banca. In 2004 sotul meu a fost aresta si datoria lui mi-a revenit mie care ramasesem cu un salariu de 10 mil. la vremea aceea. Am inregistrat restante de 90 de zile cu toate ca am notificat bancile respective. In 2006 am achitat cu celeritate imprumututile cu dobanzile aferente. Totusi sunt in CRB si nu pot face imprumut. Ce pot face?