avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters105424

Activitate ContSters105424

Buna seara!

Acum o luna am demisionat de la fostul loc de munca si am cerut in scris sa mi se elibereze o adeverinta de vechime si tichetele de masa restante la adresa din buletin .
Astazi am primit un telefon de la o firma de curierat ca urmeaza sa primesc maine un colet de la fostul angajator.
Am sunat o colega de birou de la fostul angajator pentru a afla ce s-a depus in colet si am aflat ca mi s-a trimis doar adeverinta de vechime cu plata la destinatie si ca tichetele mi se vor acorda doar daca ma prezint personal la firma.
Mentionez ca actualul loc de munca se afla in afara localitatii de domiciliu si nu am cum sa ajung la fostul angajator pentru a-mi ridica tichetele in timpul programului de la departamentul administrativ. Din ce mi-a povestit colega se incearca pe cat posibil sa mi se amane plata si acordarea drepturilor salariale restante, tichete de masa, adeverinta, si se incearca a mi le trimite fiecare contracost.

Intrebare: Poate angajatorul sa refuze a-mi trimite tichetele cu confirmare de primire la solicitarea scrisa din partea mea?
E normal sa platesc eu curieratul pentru o adeverinta de vechime?

Astept un raspuns !
Multumesc!

Am si eu o situatie asemanatoare, sotul meu primeste telefoane, sms de amenintare si mesaje vocale cu injuraturi noaptea la ora 4 de la niste fosti chiriasi tineri nemultumiti ca le-am vizitat parintii pentru neplata unor facturi restante. mentionez ca nu am avut contract de inchiriere semnat cu acestia. Sotul, poate face o plangere la politie pentru insulte, amenintari, tulburarea linistii? mai ales ca eu sunt si gravida in luna a 9.
si eu sunt interesata de acest lucru, se pot inchiria sau nu?
Răspuns la discuția dosar penal grav
Valoarea de 8000 de lei a fost stabilita la 2 luni dupa plecarea mea. dupa o luna jumate dupa ce am plecat m-au sunat sa imi spuna ca paguba e de 2000 de lei iar dupa o saptamana au spus ca au verificat mai bine si defapt sunt 8000 lei.
Răspuns la discuția dosar penal grav
Ea spune ca eu am modificat preturile de prima data, ceea ce nu este adevarat, si ca a iesit lipsa la primul inventar. Eu am semnat doar pt primul inventar ca valoarea aceea o preiau in gestiune, insa mie nu mi sa spus ca exista lipsa, mi-au spus acuma dupa 6 luni ca nu e corect si nu il iau in considerare. Iar pentru al doilea inventar am semnat doar fisele pe care am scris codurile si preturile nu si totalul cat a iesit. si mie mi se pare ciudat cum sa ajuns de la o diferenta de 2000 lei la 8000 lei intr-o sapt. Plus ca am aflat ca au dus bijuterii la curatat fara nici un act de iesire intrare din magazin, si au luat bijuterii sa vanda la cunoscuti in afara magazinului.
Răspuns la discuția dosar penal grav
Cat timp am lucrat la magazin s-au facut 2 inventare: unul cand a plecat colega mea, si al doilea cand am plecat eu, insa contabila a spus ca nu le ia in considerare pt ca nu sunt corecte. Eu nu am fost anuntata ca primul inventar nu a iesit corect si mi s-a dat sa semnez valoarea pe care o iau in gestiune, iar la al doilea inventar ca sa imi acopar greseala am dublat preturile in magazin in ultima sapt cat am lucrat deci inventarul trebuia sa iasa valoric. In momentul in care i-am dat bijuteriile i le-am etichetat cu codurile si preturile corecte si am modificat si celelate preturi false: deci trebuia sa iasa inventarul si sa nu existe minus. timp de 2 luni dupa ce am plecat eu, au facut de 2 ori inventar si prima data au spus ca este un minus de 2000 lei apoi de 8000 lei. Ma gandesc ca poate e undeva o eroare in contabilitate, am vb cu contabila si a spus ca a verificat de nenumarate ori cifrele si tot iasa minus. ce sa mai fac?
Buna ziua! am lucrat la un magazin de bijuterii timp de 4 luni dupa care am plecat pt ca seful imi facea avansuri pe care nu le-am acceptat si se comporta urat cu mine. In urma unei discutii cu el inainte sa plec a refuzat sa ma plateasca pt orele lucrate in plus fapt pt care am facut o prostie si am luat niste bijuterii din magazin pe care ulterior i le-am inapoiat pe toate inainte sa descopere ca lipsesc. dupa doua luni cand deja nu mai lucram la el m-a anuntat ca in urma inventarului mai exista o lipsa in valoare de 8000 de lei. in momentul in care i-am dat bijuteriile am facut o nota de predare primire. imi cere sa ii dau si acesti bani 8000 lei ca daca nu imi face dosar penal.cum pot sa demonstrez ca nu i-am luat eu si ce mi se poate intampla?Cat timp am lucrat la magazin s-au facut 2 inventare: unul cand a plecat colega mea, si al doilea cand am plecat eu, insa contabila a spus ca nu le ia in considerare pt ca nu sunt corecte. Eu nu am fost anuntata ca primul inventar nu a iesit corect si mi s-a dat sa semnez valoarea pe care o iau in gestiune, iar la al doilea inventar ca sa imi acopar greseala am dublat preturile in magazin in ultima sapt cat am lucrat deci inventarul trebuia sa iasa valoric pt ca asa sa calculat. In momentul in care i-am dat bijuteriile i le-am etichetat cu codurile si preturile corecte si am modificat si celelate preturi false: deci trebuia sa iasa inventarul si sa nu existe minus. timp de 2 luni dupa ce am plecat eu, au facut de 2 ori inventar si prima data au spus ca este un minus de 2000 lei apoi de 8000 lei. Ma gandesc ca poate e undeva o eroare in contabilitate, am vb cu contabila si a spus ca a verificat de nenumarate ori cifrele si tot iasa minus. ce sa mai fac?

Am nevoie de un raspuns urgent. va multumesc.