avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate migaste

Activitate migaste

multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua, un apartament din cadrul asociatiei a fost lasat mostenire la 4 persoane. Dintre acestea, unul are, ca legatar testamentar particular, cota de 10/32 din ap. Are drept deplin de proprietar? Poate adera ca proprietar la asociatie? Are asociatia obligatia sa ii raspunda la tot ceea ce solicita (mai mult sau mai putin pertinent, mai mult sau mai putin in limitele legii)?
Mentionez ca este total impotriva presedintelui, pe care il hartuieste cu fel si fel de cereri si acuzatii, a solicitat schimbarea lui, dar participantii la Adunarea generala au refuzat aceasta solicitare. Multumesc anticipat.
Buna ziua, sunt administrator la o asociatie de proprietari si doresc o lamurire asupra unui locatar din bloc:
Este un locatar care a mostenit 10/32 dintr-un apartament ce a apartinut bunicului sau. Restul mostenirii este de cate 1/4 si a revenit parintilor lui (tatal fiind fiul decedatului si legatar universal prin testament, mama este nora defunctului si legatar universal prin testament) si matusii lui, fiica defunctului.
Acest locatar, care este nepotul defunctului si legatar particular, care detine 10/32 din apartament, are calitatea de proprietar?
Intreb pentru ca este un om care pur si simplu hartuieste presedintele cu fel si fel de solicitari de acte, documente, mai mult sau mai putin prevazute de lege, vrea sa schimbe presedintele si sa faca el ordine in asociatie. Adunarea Generala care s-a tinut pe 28 martie, nu a fost de acord cu solicitarile si comportamentul lui, dar vreau sa stiu daca suntem obligati sa ii raspundem la toate solicitarile. Multumesc anticipat
Buna ziua, nu avea nici o destinatie, era hol la intrare; acest spatiu era foarte mare, iar firma, al carei asociat are un ap in bloc, a obtinut toate aprobarile, a amenajat astfel incat are intrare separata de afara si este delimitata de holul care a ramas spre utilizare. Are servicii manichiura.
Multumesc pt raspuns. Nu imi e greu sa merg, dar cred ca vom merge la primarie sa vedem exact ce vor. In fond terenul cu blocul e al primariei, poate au ei carte funciara. Zi buna.
Buna ziua, la parterul blocului unde sunt administrator s-a amenajat un spatiu de catre un SRL, care plateste chirie in conditiile stabilite de adunarea generala. In fiecare an acest SRL are nevoie de aviz de functionare de la primaria de sector. Mai nou, anul acesta ii cere, spre informare, extras de carte funciara. Acel spatiu apartinand asociatiei, unde se afla cartea funciara? Am inteles ca este una comuna, dar cum pot obtine acest extras? Multumesc anticipat, G. Milea
Buna ziua, cum se impart cheltuielile de judecata la apartamente: pe beneficiari, nr de persoane sau cpi? Un datornic trebuie executat. Am mai avut o situatie si atunci am impartit la nr. de persoane din cartea de imobil, dar nu stiu daca am procedat corect. Chiriasii nu pot plati, doar proprietarii. Multumesc anticipat
Buna ziua, asociatia de proprietari, in cadrul careia activez in calitate de administrator, a decis repararea ascensorului. La parterul imobilului au sediul 2 SC cu care asociatia are relatii amiabile. Acestea doresc sa participe la repararea ascensorului cu o suma de bani. Ce document se poate incheia intre asociatie si societatile respective? Miltumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pt raspuns le-am facut color. Ieri am primit si indicatiile pretioase de la Posta romana, o zi buna
Buna ziua, sunt administrator asociatie de proprietar. Am primit, ca administrator, 3 certificate de validare; normal ca s-au terminat. Cum procur altele: merg la xerox sa multiplic ce am primit (desi oamenii accepta doar cele emise, nu vor copii alb-negru pe A4)? Ma adresez oficiului postal? Nimeni nu a dat informatii complete administratorilor de condominiu!