avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ASOCIATIE PROPRIETARI

Activitate ASOCIATIE PROPRIETARI

Contractul de mandat se inregistreaza la ITM?
Va multumesc frumos pt raspuns. Am depus declaratiile semestriale 100.102 respectiv 205 la termenele legale. Presedintele, in cadrul asociatiei noastre are contract de conventie. Cei de la fisc (anaf) m-au amendat in baza art.81 din 0692/2003 rep. (citez din procesul verbal "nu a depus declaratia 010 in termenul legal"). Au specificat faptul ca pt presedinte fiind membru ales, suntem obligati sa platim impozit si CAS si ca sunt nevoita sa platesc retroactiv. Daca trimit declaratia 010 de mentiuni prin posta cu confirmare voi fi nevoita sa depun in iunie declaratia 100 si 102 pe zero? Mentionez ca in luna ianuarie 2010 le-am depus tot pe zero.
Cred ca nu am fost suficient de explicita. Revin cu explicatii: in cadrul asociatiei de proprietari a fost un angajat cu contract individual de munca, restul fiind angajati in conventie. Deoarece acesta a demisionat, am completat declaratia 010 de mentiuni, pt a nu mai depune declaratiile 100 si 102 pe zero semestrial. De la financiar mi s-a spus ca nu imi pot accepta declaratia (mi-au dat si amenda pt intarzierea depunerii declaratiei) pt ca in cadrul asociatiei suntem obligati prin lege sa angajam administratorul sau presedintele cu contract de munca individual si ca au nevoie si de contractul de munca inregistrat la itm al noului angajat. Salariatul meu a demisionat din 01.05.2009. Cum procedez in aceasta situatie? Va multumesc frumos pt raspuns
Am nevoie urgenta de un model de proces verbal al adunarii generale a asociatilor unei asociatii de proprietari ce trebuie anexat la declaratia 010 in vederea schimbarii administratorului. Va multumesc

Sa fiu mai explicita, am fost amendata de Administratia Financiara pt nedepunerea declaratiei 010 la timp. Deoarece stiam ca este rectiifcativa, nu m-am grabit sa o depun, am preferat sa depun declaratiile pe 0 (zero). Astazi m-am dus
cu 010 si mi-au taiat de la inceput procesul verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor. Am avut un angajat cu timp partial de munca (venit 250 le) in cadrul asociatiei de proprietari (era al doilea loc de munca
, cartea de munca o tinea si a operat-o angajatorul initial), care si-a incetat activitatea pe 01.05.2009 deoarece a iesit la pensie, data la care am preluat eu asociatia. Dar dosarul de pensionare este depus cu 03.12.2009. Angajatul nu a depus la ITM decizie de incetare a activitatii in cadrul asociatiei si cei de la Adm. Financiara pt a-mi inregistra declaratia 010 (dupa ce am platit amenda) imi solicita copie dupa decizia de incetare a contractului de munca si un PV al AGA din care sa reiasa ca AGA a decis si stabilit ca cenzorul este onorific , administratorul, femeia
de servici si presedintele sunt angajati in conventie si toti au fost alesi de locatari. Nu am mai intalnit aceasta situatie. Daca dvs ati mai intalnit asa ceva va rog frumos lamuriti-ma despre ce este vb. Pana cand pot depune decl.010 daca eu astazi am platit amenda?
Discuție declaratie 010
Salut,

Vreau sa depun declaratia 010, deoarece nu mai am angajati decat in conventii. Fostul angajat a iesit la pensie si de la fisc mi s-a cerut decizie de incetare a activitatii, decizie ce nu s-a semnat, deoarece era angajata cu timp partial (cu norma intreaga figura la alta societate). Imi puteti spune ce act doveditor de incetare a activitatii atasez la aceasta declaratie?
Multumesc
Răspuns la discuția dubla impunere
va multumesc frumos
Discuție dubla impunere
Buna ziua,

Fratele meu este angajatul unei soc. din Malta, cu contract pe 12 luni. Imi puteti spune va rog daca trebuie declarat la fisc plata impozitului de catre angajatorul maltez si care sunt actele doveditoare? Contractul de munca? Sau cum se procedeaza in aceasta situatie, ce declaratii se completeaza ?

Va multumesc anticipat
unde gasesc programul? pe ministerul finantelor nu a aparut. imi puteti da un link va rog?
Răspuns la discuția depunere declaratii
multumesc frumos
Salut
Daca nu mai am venituri din salarii din mai 2009, se mai accepta declaratii pe 0 (zero)? Declaratiile le depun semestrial si ultima data mi le-au acceptat pe 0 (zero). Nu am depus 010. Sunt nevoita sa fac 010 sau pot depune in continuare pe 0 (zero)?
Multumesc frumos