avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate vascomstar

Activitate vascomstar

In anul 2009 la SRL-ul pe care-l administrez am emis una factura in valoare de 45o lei (pe care nu am incasat-o nici in ziua de azi, "multumesc "inca o data PIRITEX S.A. !), am platit impozit corespunzator trimestrului respectiv in valoare de 367 lei (21.08.2009) iar in data de 10.02.2010 am primit Titlu executoriu si Somatie pentru plata impozitului pe profit astfel: pana la 25.10.2009 suma de 402 lei si pana la 25.01.2010 suma de 550 lei. Total 952 lei. Termenul de achitare a sumei mentionate a fost de 15 zile, in cazul neachitarii se procedeaza la continuarea masurilor de executare silita. Ce inseamna aceste lucruri pentru ca nu le-am achitat ? Am mai platit din buzunar si cate 30 lei/luna comision administrare cont la banca (aprox. 270 lei). Observati ce profit am avut!
Sotiei mele, pe perioada cat a fost in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la un an (cf.Legii nr 31/1990), in cartea de munca este inscris "concediu fara plata pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la un an (65%)".Cine face corectura legala?
Va multumesc.
Procesul verbal de constatare al contraventiei (constructie fara autorizatie) si amenda corespunzatoare tin loc de autorizatie de constructie ?
cum se pune in aplicare in invatamant
Răspuns la discuția ITP autovehicule
Nu este mentionata perioada. Cine reglementeaza aceasta problema ? Lege, OUG, Norma, etc...
In situatia expirarii ITP si la data prezentarii din terte motive este respins autovehiculul (mai putin cele care pun in pericol siguranta circulatiei:sistem de franare, directie, electrica etc...) si este reprogramat, in baza Raportului de inspectie tehnica periodica poate circula pe drum public fara a fi considerata contraventie si cat timp ?
In data de 12.10.2009 mi-a fost ridicat autoturismul de pe Bdul Iuliu Maniu de catre SC ILCOR AUTO ECO SRL parcat regulamentar dupa parerea mea .
Conform PV seria B nr. C7922773/14.10.09 incheiat de catre Brigada de Politie Rutiera constatarea stationarii neregulamentare s-a facut la ora 14.28 urmand ridicarea, transportul si depozitarea autovehiculului in locatia din str. Manastirea Varatec nr.14-16 sector 6.
La ora 03:16:36 ( conform facturii nr.12193/12.10.09 cu care am achitat taxele de ridicare=150 RON, transport=150 RON si depozitare=200 RON) mi-a fost eliberat autovehiculul. In concluzie totul a durat 48 minute pentru care am platit taxele de transport (aprox.2,5 km - de la str. Valea Lunga pana la str.Manastirea Varatec) =60 RON/km si depozitare intr-o incinta infecta (48 minute) =4,17 RON/min sau 250 RON/ora ! (Sa fie Londra, Paris sau New York ?)
Basca amenda Politiei rutiere 240 RON si 3 puncte de penalizare.
Conform art.14 din HCL sector 6 nr.14/29.01.09 privind blocarea/ridicarea, transportul, depozitarea si eliberarea autovehiculelor sau vehiculelor oprite neregulamentar pe partea carosabila a drumurilor publice din Sectorul 6 operatorul autorizat (SC ILCOR AUTO ECO SRL) trebuia sa-mi predea la eliberare o copie a Notei de constatare intocmita de agentul comunitar si semnata de operatorul autorizat (in trei exemplare autocopiante si culori diferite).
Agentul comunitar (COSTRASEZ IONEL) care a intocmit Comunicarea nr.38/12.10.09 prin care mi se aduce la cunostinta ca urmeaza sa fiu sanctionat pentru nerespectarea prevederilor art.143 din RAOUG 195/2002 a refuzat sa-mi inmaneze aceasta copie declarandu-mi ca -mi va fi pusa la dispozitie de catre Politia rutiera al carei reprezentant a intocmit-o. La sediul Politiei Rutiere din str.Logofat Udriste agentul constatator (ag.sef adj.FUEREA MARIN) declara ca nu-mi poate pune la dispozitie Nota de constatare in baza careia imi intocmeste PV de contraventie(seria B nr. C7922773/14.10.09 ) iar pentru eventuala contestatie sa ma adresez Judecatoriei sector 6. La solicitarea mea de a vedea imaginile imortalizate in format digital foto din 4 unghiuri diferite cf. Cap.IV alin. 4.7 Anexa nr.2 la HCLS 6 nr.14/29.01.2009 mi s-a sugerat sa ma adresez instantei de judecata.
Va rog sa comentati si astept sugestii .