Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inscrisuri gresite in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inscrisuri gresite in cartea de munca

Sotiei mele, pe perioada cat a fost in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la un an (cf.Legii nr 31/1990), in cartea de munca este inscris "concediu fara plata pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la un an (65%)".Cine face corectura legala?
Va multumesc.
Cine a facut mentiunea gresita.
In Cartea de munca exista o rubrica pentru modificarile (greselile) din CM.
Acolo se fac eratele cu stampila si semnatura corectorului.
1. Legea nr.31/1990 nu reglementeaza acordarea concediului pentru cresterea copilului.
2. In ce sens este gresita inregistrarea in carnetul de munca?