avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inscrisuri gresite in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inscrisuri gresite in cartea de munca

Sotiei mele, pe perioada cat a fost in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la un an (cf.Legii nr 31/1990), in cartea de munca este inscris "concediu fara plata pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la un an (65%)".Cine face corectura legala?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:56, 19 Aprilie 2010
Cine a facut mentiunea gresita.
In Cartea de munca exista o rubrica pentru modificarile (greselile) din CM.
Acolo se fac eratele cu stampila si semnatura corectorului.
1. Legea nr.31/1990 nu reglementeaza acordarea concediului pentru cresterea copilului.
2. In ce sens este gresita inregistrarea in carnetul de munca?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioda concediu medical- suspendare care se inscrie in cm? In ce situatie, concediul medical - perioada de suspendare a CIM- se inscrie in Carnetul de munca? Multumesc! (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizare la pensie cecilia_b cecilia_b In luna mai 1990 am intrat in concediul pentru cresterea copilului conform Decretului lege 31/1990. In Cartea de munca este trecuta la data 24.05.1990 : ... (vezi toată discuția)
Inscrisuri carte de munca Bersfil Bersfil CJP imi refuza recunoasterea Grupei I de Munca , trecuta prin mai multe inscrisuri in Cartea de Munca (conform anexei I pct 25 Ord 50/1990 - in dreptul ... (vezi toată discuția)