Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ITP autovehicule
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ITP autovehicule

In situatia expirarii ITP si la data prezentarii din terte motive este respins autovehiculul (mai putin cele care pun in pericol siguranta circulatiei:sistem de franare, directie, electrica etc...) si este reprogramat, in baza Raportului de inspectie tehnica periodica poate circula pe drum public fara a fi considerata contraventie si cat timp ?
Sreict perioada mentionata pana la la reefectuarea verificarii ITP
Nu este mentionata perioada. Cine reglementeaza aceasta problema ? Lege, OUG, Norma, etc...
Legal 30 de zile.Contactati unitate ITP pentru lamuriri
Si eu stiu tot de 30 de zile....
Dar nu va dat o fisa de revenire la ITP?...acolo scrie perioada....
Obligat ,in situatia in care ,autoturismul nu a fost admis la inspectia tehnica periodica ,s-a comunicat prezentatorului ca ii revine obligatia sa remedieze deficientele constate si consemnate,dupa care sa se prezinte la unitatea ITP autorizata.
Depasirea termenului de 30 de zile ,conduce automat la anularea verificarii initiale ,mai exact a platii initiale, cu obligarea platii integrale.