avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate COSMIN GEORGE ROMAN

Activitate COSMIN GEORGE ROMAN

Nu inteleg la ce tratament va referiti?
Ca pfa realizeaza venituri din activitati independente
Asta inseamna ca tb. tinuta contabilitate in partida simpla (Regitru de incasari si plati), se platete 6,5% sanatate (din venit minus cheltuieli de functionare), si impozit pe venit, dupa ce se scad cheltuielile si asig sanatate).
In rest este oarecum asimilabil pers. juriice
Num,ai bine
Răspuns la discuția prima casa
Raspunsul corect il aflati de la notar. Din cate stiu eu 3%.
De fapt nu conteaza forma de finantare a tranzactiei, se perceoe un impozit din valoarea de tranzactionare.
Succes
Eu cunosc un caz in care s-a eliberat Autorizatie de construire pe un teren arabil extravilan pt. construire casa de vacanta. Nu vad de ce nu s-ar elibera AC pt construirea unei hale, cu atat mai mult ca se urmareste "scoaterea" acestor tipuri de constructii din perimetrul urban cu destinatii rezidentiale si/sau comerciale.
Eu cred ca tot primaria este acees care va lamuri problema ce mai clar.

Răspuns la discuția PFA - dubla cotizare?
Nu mi se pare normal sa fiu obligat sa platesc la pensii. In cazul in care te gandesti la vechimea in munca prin stagiu de cotizare (cred ca asa se numeste), dupa care sa poti iesi la pensie ... s a m d, este altcevam dar asta optional,nu obligatoriu.
Va rog, daca gasiti sau aflati ceva sa postati in continuare
Multumesc frumos
Răspuns la discuția PFA - dubla cotizare?
Spuneti-mi va rog in cazul obligativitatii, conform caror acte normative PFA este obligat sa plateasca la pensii si somaj, daca nu are un CIM semnat
Multumesc
Atentie, Certificatul de urbanism nu tine loc de Autorizatie de Construire, deci nu puteti construi in baza Certificatului de urbanism.
Dvs pt. construirea unei hale (sau orice tip de constructie) trebuie sa obtineti intr-adevar un Certificat de urbanism, dupa care in baza unui PAC (Proiect faza autorizare construire) sau a unui Proiect tehnic de executie, si o serie de avize impuse prin Certificatul de Urbanism, veti obtine Autorizatia de Construire.
Parerea mea este sa va adresati biroului/serviciului urbanisnm din cadrul Primariei de care apartinate teritoriul administrativ in care este amplasat terenul.
Numai bine.
Răspuns la discuția evaluare imobil
Una este sa nu aiba actele si alta este sa nu fie dezbatuta succesiunea.
Daca nu este dezbatota succesiunea, cu asta trebuie inceput. Ei nu dvs.

1. Mergeti la banca si intrebati ce documente sunt necesare
2. Documentele cadastrale si/sau altele care atesta dreptul de proprietate asupra imobilului trebuie sa le puna la dispozitie proprietarul imobilului.
3. Intre timp puteti demara Evaluare dar cu un evaluator agreat de banca (banca va indruma) daca nu eu evaluatorul lor.
4. De obicei, evaluarea se demareaza dupa obtinerea opiniei juridice din partea dep. juridic al bancii. Daca nu, s-ar putea sa platiti evaluarea si sa nu luati creditul. Mai sunt si aspectele legate de venituri si incadrarea in anumite plafoane.
Eu va sfatuiesc sa o luati temneinic si in ordinea fireasca pt. ca altfel riscati sa pierdeti si timp si bani.
Succes
Puteti presta ca PFA, dupa parerea mea este cea mai simpla forma de organizare.
Eu cunosc o doamna pensionara care presteaza in domeniul contabil ca PFA, deci faptul ca sunteti pensionar nu ar trebui sa conteze.
Pentru toate informatiile intrebati la ORC.
Atentie la sistemul de impozitare ales:
a) impozitare la norma de venit (o norma=suma stabilita de cConsiliul local cred), sau
b) impozitare in sistem real - in acest caz incasati pe baza de factura emisa (si chitanta dupa caz), se tine o contabilitate in partida simpla intr-un registru de intrari-iesiri, se deduc cheltuielile deductibile (angajate in vederea desfasurarii activitatii PFA-ului) si venitul ramas se impoziteaza cu 16%.
In ambele cazuri se platesc obligatoriu asigurari de sanatate de 6.5% aplicat la venitul ramas inainte de impozitare.
Succes
Răspuns la discuția Somaj + PFA
Nu primeste somaj atata timp cat realizeaza venituri din activitati independente.
Cel putin asa mi s-a spus mie de la finante acum doi ani cand ma aflam itr-o situatie similara.
Numai bine.
Răspuns la discuția Mansardare
Orice modificare adusa unei cladiri se realizeaza in baza unei auorizatii de construire.
Autorizatia de construire se elibereaza in baza unui proiect de executie pentru o anumita lucrare (realizare sarpanta este una, mansardare este alta).
Autorizatia de construire este valabila un anumit interval de timp limitat, ales de beneficiarul lucrarii, iar dupa expirarea acestuia se poate prelungi.
De regula atunci cand se intervine asupr unor parti indivize comune (terasa blocului de locuinte, casa scarii, etc) ste nevoie de acordul coproprietarilor.
Daca nu sunteti convins de existentaunor acte in regula, sesizati Ptimaria
Numai bine.