avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate lupascu

Activitate lupascu

Buna ziua,

Am si nevoie de un model de adeverinta pentru la somaj, am dus un concediu medical si mi-a cerut o adeverinta de la unitatea unde am lucrat inainte, iar cei de la unitate nu stiu ce fel de adeverinta imi trebuie .Va rog un model de adeverinta daca aveti?
Buna ziua, am si urmatoarea intrebare si va rog sa imi raspundeti: sunt in prima luna insarcinata si sunt in somaj, mentionez ca mai am somaj pana in luna septembrie 2010, pot beneficia de indemnizatie pentru cretserea copil ( somaj am din decembrie 2009).
Va multumesc
buna ziua, pentru deschiderea succesiuni am nevoie de actele de proprietate, prolema este ca acestea au ars cu multi ani in urma si nu am nici macar o copie dupa ele, planul casei este tot ce am, ce trebuie sa fac pentru a deschide succesiunea ?de unde pot afce rost de copia actelor de proprietate?
Discuție succesiune
Buna ziua, am si eu doua intrebari si sper din tot sufletul sa ma ajutati, prima intrebare: pentru a deschide succesiune in primele 6 luni de la decesul socrului meu este gratuit sau se plateste?
a doua intrebare: pentru cedarea partii care ii se revine fratelui mai mare in favoare fratelui mai mic , mentionez ca fratele mai mare este plecat in strainatate, in cazul in care se deschide succesiune iar el nu este in tara cum poate ceda partea lui fratelui mic, este obligatorie prezenta lui in tara?
va multumesc
Buna ziua,
Am si eu o intrebare stiu ca pentru actele necesare la somaj trebuiesc copii xerox si actele in original,daca eu am diploma de bacalaureat in original la facultatea pe care am absolvit-o anul acesta pot beneficia de somaj?
va multumesc
Răspuns la discuția Calomnie
Poate sa faca un control ginecologic si sa dovedesca ca nu este adevarat.Problema este cui vreti sa dovediti acest lucru?Parintilor,prietenilor etc.
Multumesc pentru raspuns.dar tocmai asta e problema ca au trecut mai mult de 30 zile si noi nu am primit banii?Am intrebat la primarie si au zis ca nu au venit.
Buna ziua,
Cum pot dovedi in urma unui control ca eu am dat fluturasii de salariu angajatilor?Este corect daca salariati semneaza pe fluturasii de salariu precum ca i-au primit,iar acest exemplar cu semnatura se va pastra la contabilitate? Va multumesc
Buna ziua,
Sunt la prima casatorie eu si sotul meu, si as dori sa stiu dupa ce termen ne sosesc cei 200 euro pe care ii beneficiem,mentionez ca am depus dosarul cu actele necesare la primarie si au trecut 2 luni iar noi nu am primit banii.Unde ne putem adresa pentru a intra in posesia acestora?
Răspuns la discuția DEMERSURI SOMAJ TEHNIC
Somaj tehnic conf art.52 alin1 lit(d) din Codul Muncii.