avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate stoiandanaclaudia

Activitate stoiandanaclaudia

Răspuns la discuția Hotarare pronuntata
Am scris in prima intrebare . Fostul salariat a decedat in luna noiembrie anul acesta
Hotararea a fost pronuntata la finele anului 2011 . Aceste drepturi nu au putut fi acordate integral pana acum , deoarece a trebuit respectata ordonanta cu esalonare
procentuala in perioada 2012 -2016. Intrebarea mea mai exact este daca se poate emite tichet de masa cu numele si CNP-ul unui decedat si folosit de mostenitor .
Mostenitorul salariatului decedat in noiembrie 2015 care nu a beneficiat de tichetele de masa castigate in instanta pentru perioada 2010 - 2011 , mai poate beneficia de aceste tichete de masa , avand in vedere ca ele sunt pe suport hartie , nominale(adica cu nume , prenume si CNP )?
Angajatorul are obligatia de a da toate drepturile salariale unei persoane care pleaca din unitate chiar si cele castigate in instanta cu esalonare pana in anul 2016?
Va multumesc frumos pentru raspuns d-le avocat . Intradevar casa are un geam mic care da in curtea vecinilor pe care vreau sa-l acopar cu autocolant . Geamul acesta a fost facut din cauza centralei termice care se afla in acea incapere de fostii proprietari. Este deajuns autocolantul s-au sunt obligata sa-l zidesc . Va multumesc foarte mult .
Discuție Garaj
Buna ziua , in urma cu 7 ani am cumparat o casa veche construita cam prin anii 1955-1956 nu mai stiu exact . Casa se afla la granita dintre cele doua terenuri . Al meu si al vecinilor din spatele casei . Vecinii din spatele casei mele au ridicat un garaj cam la 15cm distanta de spatele casei mele , mai exact tavanul garajului lor este sub acoperisul casei mele . Va rog frumos sa-mi spuneti daca au procedat corect ptr ca pe mine nu m-au intrebat nimic . Si daca nu ce am de facut . Va multumesc anticipat .
Buna dimineata , am o intrebare. Sotul meu lucreaza intr-o institutie de stat cu cim pe per. nedeterminata , in acelasi timp a incheiat un alt contract pe per. determinata
cu o alta institutie cu acelasi profil ptr. a ne putea descurca cu banii. Problema este ca angajatorul de la functia de baza vrea sa-l puna sa semneze un act prin care se obliga sa nu mai aibe un al doilea servici ca sa poata sta la dispozitia lui ori de cate ori este nevoie . Este legal ? Are dreptul sa faca asa ceva? Va multumesc anticipat.
Buna dimineata , am nevoie de ajutorul dvs.
In urma cu 1 luna am facut o cerere catre CASMB cu sumele de recuperat de la FNUASS. Am primit raspuns de la CASMB ca in doua luni ale anului 2010,
doua certificate au fost eliberate eronat si ca nu pot recupera banii pana nu rezolv problema. Eu ce trebuie sa fac acum? Trebuie sa i-au legatura cu medicii respectivi
sa refaca CM-rile, dupa care sa le inregistrez ca rectificative? Si in ce program , cel din 2010 ATLAS s-au cel de acum D112. Va multumesc anticipat .
Conform ord.113/2010 plata drepturilor salariale castigate in instanta de salariatii din sistemul bugetar vor fi platite esalonat incepand cu anul 2012 pana in 2014.
Ce nu inteleg eu este faptul ca atunci cand o unitate are un singur salariat caruia i s-a desfacut contractul de munca ilegal(dupa parerea salariatului ) , care de altfel a castigat in instanta , de ce ordonanta 113/2010 nu permite plata acestuia. Pentru ca eu inteleg ca ordonanta mai sus mentionata se refera la drepturi castigate in colectiv (adica mai multi salariati care au considerat ca li s-au luat niste drepturi si au dat in judecata unitatea respectiva). Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
Salariul unui muncitor necalificat in decembrie 2010 intr - un spital.
Salariu tarifar dec.2009 -600
spor vechime 25% 150
preventie 11% 66
stabilitate 1/6 100
Salariu de baza brut 916
Salariul de baza incepand cu ianuarie 2011 este
916 x 0.75 = 687
687 x 1.15 = 791
Tot cu luna ianuarie salariul minim pe economie este 670.
Ce nu inteleg acum este ca salariul de 600 lei se transforma
in 670 dupa care se adauga toate celelate sporuri , s-au legea se refera
la salariul de baza brut obtinut prin diminuare si indexare.
Este drept ca inainte cand se stabilea salariul minim pe tara , salariul de baza nu avea atatea sporuri. Va rog frumos ajutatima , ori eu sunt prea obosita , ori legile din Romania sunt facute sa fie interpretate dupa cum intelege fiecare .