avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 328 soluții astăzi
Forum Activitate luciantec

Activitate luciantec

buna ziua. sunt victima unui accident de circulatie si acum o luna, s-a terminat procesul la curtea de apel, iar firma de asigurari este obligata sa plateasca daunele morale si materiale. ma intereseaza, cat dureaza pana primesc despagubirile de la firma de asigurari in cazul unei hotarari judecatoresti definitive si care este termenul in care firma de asigurari, este obligata la plata despagubirilor. multumesc.
vad ca nu m-am facut bine inteles. eu am fost parte vatamata constituita parte civila in procesul penal si instanta de fond a condamnat inculpatul la 1 an si 6 luni cu suspendare pentru vatamare corporala si ucidere din culpa. am depus cerere de apel si in perioada scursa intre fond si apel, s-a schimbat codul penal, eu avand doar 90 de zile de ingrijiri medicale nu ma mai incadram in penal si trebuia sa merg mai departe doar pe civil pentru recuperarea daunelor. am depus la curtea de apel cerere pentru o noua expertiza, mi-a fost acceptata si in urma modificarii zilellor de ingrijiri medicale, respectiv 150 zile, eu am redevenit parte in procesul penal. s-a judecat apelul, s-a luat in consideratie noua expertiza si s-a amanat pronuntarea in vederea depunerii de concluzii scrise. pe mine ma intereseaza daca in concluziile scrise trebuie sa cer sa ma reintroduca in proces ca parte vatamata sau daca in urma noii expertize acest lucru se face din oficiu. mai exact eu vreau sa stiu daca trebuie sa cer expres retinerea faptei de vatamare corporala din culpa sau acest fapt ramane ca si stabilit de instanta. eu vreau sa stiu daca mi-am pierdut calitatea de parte vatamata in procesul penal odata cu schimbarea codului penal si in aceste concluzii scrise, trebuie sa reiterez cerea de constituire parte vatamata si parte civila. va multumesc.
nu se incumeta nimeni sa-mi raspunda la intrebare? multumesc
va multumesc domnule avocat patrascu pentru lamuririle oferite colegului ce pare a nu fi citit ce am scris in prima parte. da, apelul a fost admis, urmeaza sa se dea verdictul dupa depunerea concluziilor scrise, si aveti perfecta dreptate in privinta celor scrise mai sus. pe mine ma intereseaza daca in concluziile scrise, trebuie sa fac o cerere pentru revenire la calitatea de parte vatamata sau se face din oficiu, in urma maririi numarului de ingrijiri medicale. va multumesc.
in prezent sunt in faza terminala a procesului la curtea de apel. mi-au acceptat cererea pentru o noua expertiza, mi-au acceptat ca proba noua expertiza in care mi s-a marit nr zilelor de ingrijiri medicale. instanta a dat amanare pentru depunerea de concluzii scrise dupa ce la ultima sedinta de judecata ne-am formulat pretentile oral. ma intereseaza daca in urma acestei noi expertize trebuie sa cer sa ma repuna in proces sau asta se face din oficiu. in urma schimbarii incadrarii dupa noul cod penal, eu nu mai aveam calitatea de parte vatamata in proces dar in urma noii expertize, am redevenit parte vatamata intrucat depasesc cela 90 de zile.
buna ziua. o sa va explic succint o speta. in urma unui accident de circulatie soldat cu decesul unei persoane si vatamarea corporala, s-a intocmit dosar penal pentru ucidere din culpa si vatamare corporala din culpa. certificatul medico-legal eliberat in urma accidentului, a dat 90 de zile de ingrijiri medicale. procesul s-a judecat pe fond si s-a facut apel. in urma schimbarii codului penal, cele 90 de zile de ingrijiri medicale nu mai erau suficiente pentru sustinerea incadrarii de vatamare corporala din culpa si am depus cerere pentru o noua expertiza in urma careia mi s-a eliberat un nou certificat medico-legal ce prevede 150 de zile de ingrijiri medicale, asta deoarece de la data producerii accidentului pana in prezent, am mai facut o operatie sii urmeaza sa mai fac inca una.
ma intereseaza ce trebuie sa fac in acesta situatie. precizez ca in acest moment sunt in faza de apel a procesului si peste cateva zile urmeaza sa prezint in scris concluziiile. noua expertiza a fost depusa la dosar, s-a discutat acest subiect in instanta, s-a acceptat noua proba, s-au judecat motivele apelului si s-a amanat hotararea in vederea depunerii de concluzii scrise.
TREBUIE SA DEPUN O NOUA PLANGERE PENALA IMPOTRIVA INCULPATULUI sau doar sa precizez ca in urma noului certificat medico-legal, ramane aceeasi incadrare si ma constitui in continuare parte vatamata si parte civila? va rog sa ma lamuriti in aceasta problema deoarece in urma schimbarii codului penal eu nu mai eram parte vatamata in procesul penal, iar dupa eliberarea noului certificat am redevenit parte vatamata. va multumesc
da, este in acelasi oras. va multumesc.
va multumesc pentru lamuriri. eu sunt parte vatamata in proces si la incheierea sedintei s-a specificat unde, cand si cum voi face aceasta noua expertiza dar nu mi-a fost destul de clar care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez. acum datorita raspunsurilor dvs, voi sti ce trebuie sa fac. inca o data, va multumesc pentru raspunsuri.
buna ziua. ma aflu in faza de apel a unui proces penal si mi-a fost acceptata o noua expertiza medico-legala dar nu mi s-a adus la cunostinta de catre instanta decat modul in care urmeaza sa o fac, fara a-mi explica care sunt pasii de urmat. s-a stabilit ca expertiza se va face pana la data fixata pentru proces dar nu mi s-a inmanat un act cu care sa ma prezint la biroul de expertize medico-legale. inainte de acceptarea expertizei, eu am fost la medicul legist dar acesta mi-a adus la cunoastinta ca nu se poate face o noua expertiza decat daca o cere instanta. in prezent sunt indeplinite aceste conditii dar instanta nu mi-a inmanat un act care sa ateste acest lucru. sa inteleg ca urmeaza sa trimita o instiintare serviciului de medicina-legala sau eu trebuie sa iau de la tribunal acte? va multumesc
nu se incumeta nimeni sa dea un raspuns? precizez ca intrebarea este pusa in numele meu dar speta se refera la o alta persoana cu care ma contrazic si incerc sa primesc lamuriri de la dvs. va multumesc