avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate quiras

Activitate quiras

Răspuns la discuția Partaj
Puteti dovedi ca le-ati cumparat dvs.?
Ati divortat?
Ca sfat...
1.incercati sa treceti peste neintelegeri si impacati-va!
2.luati-va un avocat!
Cine va fi proprietarul apartamentului,dvs. sau firma pe care o detineti?
Sotia are vreo calitate in firma?
Despre ce suma este vorba?!
Răspuns la discuția Ordonanta 10/2017
calionte a scris:

Ajutorul de minimis este nerambursabil.

'' ...am si uitat sa mai postez de cand nu am mai intrat pe forum!! '' #-o

Referitor la ajutorul de minimis trebuie precizat:
-acesta poate fi stopat
-poate fi partial restituit
-sau restituit in totalitate
Conditiile de mai sus intra in discutie numai daca sunt constatate deficiente in perioada de monitorizare !

Va multumesc pentru raspunsuri !
Adriantot a scris:

..... se intalnesc anual in adunari generale, aleg, se intalnesc lunar in comitet, fac incasari, plati, incheie contracte, intocmesc situatii contabile, depun semestrial declaratii la primarie, afiseaza lunar listele, informeaza trimestrial proprietarii asupra celo prevazute in completarea legii 230/2007 a art. 36 cu lit. g), rezolva toate problemele asociatiei s.a.m.d....


Si pentru ce sa facem toate astea daca nu este nevoie de plati ,incasari ?Situatii contabile, la ce?Contracte ,cu cine si de ce?
Domnilor,este greu de inteles cum convietuim,dar sa stiti ca in ultimii 15 ani nu am avut asociatie !
Dupa ce fiecare dintre noi si-a montat centrala ca nu mai avem caldura centralizata si apa calda,ne-am bagat gaze,am incheiat contracte individuale cu furnizorii de utilitati,ne-am reparat acoperisul,curatenie pe scara ne facem singuri,etc. ...si toate astea fara a avea o asociatie!Dumnezeu stie prin cate am trecut!
Dar de vreo 2 ani s-a infiintat la nivel de oras o asociatie si noi nu dorim sa facem parte din aceasta .Pentru acest motiv dorim sa avem propria noastra asociatie,fiindca am fost introdusi in aceasta asociatie fara voia noastra !

Asa cum mi s-a sugerat,am postat pe forum intrebarea!
Daca infiintam Asociatia de prop. pe o scara de bloc,este obligatoriu sa ai in cadrul asociatiei contracte de munca ?! Nu vrem sa angajam pe nimeni,infiintam aceasta asociatie doar din dorinta de a avea o asociatie a noastra deoarece noi ne gospodarim singuri.Fiecare locatar are incheiate contracte individuale la utilitati(gaz,apa si canal,curent electric) ! Nu dorim sa avem vreo cheltuiala !
Este posibil? Ceva sfaturi cu demersurile care trebuiesc facute daca raspunsurile sunt pozitive?
Răspuns la discuția Anularea apelului ca netimbrat
Hm,tare,eu din contra v-as intreba : de ce nu ati timbrat?!Poate mai este vreo speranta de revizuire.


Pana la urma te intereseaza daca poti pastravinde casa sau ....poate si sanatatea mamei ?!
Ai primit un raspuns si de la dl.av.Lascoschi,urmeaza-l !
Răspuns la discuția Certificat deces
Sfatul meu este sa consultati un avocat sau sa mergeti la un notar public !
In principiu,trebuie sa se deschida succesiunea,dar daca concubina intreprinde acte care pun in pericol masa succesorala atunci trebuie sa va adresati instantei de judecata ,politiei ....
Mai bine solicitati o informare decat sa amanati !

Si totusi,daca tatal dvs. a ales sa convietuiasca cu ,,concubina" poate dorinta tatalui ar fi fost sa nu va purtati ,,urat" cu aceasta !
Oricum,dvs. cunoasteti situatia reala,dar sa ganditi un pic si din punct de vedere moral!
Răspuns la discuția poprire de comun-acord
Domnii de la Casa Judeteana de Pensii mi-au spus ca numai daca exista o executare silita .....
CItez: ,, ....va dati seama ce ar insemna ca noi sa tinem cont cate luni ar trebui sa viram acei bani precum si cuantumul...."
Puteti indica vreun articol,lege etc. ?