Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua! In cazul unui partaj cum se impart bunurile daca copii au domiciliu la tata? Noi avem doi copii unul locuieste cu tatal si umul cu mama. Toate bunurile au fost cumparate cu bani mei . Vreau sa stiu daca are avantaj el avand domiciliu copiilor la el respectiv in casa facuta de mine?
Puteti dovedi ca le-ati cumparat dvs.?
Ati divortat?
Ca sfat...
1.incercati sa treceti peste neintelegeri si impacati-va!
2.luati-va un avocat!
Partajul nu depinde de copii, de cine-i are, ci de cine a contribuit. Totusi, exista situatii de mijloc.
Pentru ca nu am nicio idee despre ce bunuri, situatii financiare exista, nu va pot da raspunsuri concrete.
Consultati un avocat cu intreg istoricul financiar al familiei si, eventual, cu niste acte in mana.
Teoretic prezumtia e de contributie egala la dobandirea bunurilor comune. Cine pretinde contributie majorata e obligat ca in fata instantei sa o si probeze. Copii nu au legatura cu partajul.