avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua! In cazul unui partaj cum se impart bunurile daca copii au domiciliu la tata? Noi avem doi copii unul locuieste cu tatal si umul cu mama. Toate bunurile au fost cumparate cu bani mei . Vreau sa stiu daca are avantaj el avand domiciliu copiilor la el respectiv in casa facuta de mine?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 13:07, 19 Mai 2017
Puteti dovedi ca le-ati cumparat dvs.?
Ati divortat?
Ca sfat...
1.incercati sa treceti peste neintelegeri si impacati-va!
2.luati-va un avocat!
Partajul nu depinde de copii, de cine-i are, ci de cine a contribuit. Totusi, exista situatii de mijloc.
Pentru ca nu am nicio idee despre ce bunuri, situatii financiare exista, nu va pot da raspunsuri concrete.
Consultati un avocat cu intreg istoricul financiar al familiei si, eventual, cu niste acte in mana.
Teoretic prezumtia e de contributie egala la dobandirea bunurilor comune. Cine pretinde contributie majorata e obligat ca in fata instantei sa o si probeze. Copii nu au legatura cu partajul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj, zero aport al paratului Sineu Sineu Partaj Va rog sa ma care pot fi consecintele unui parta in cazul in care : in timpul casatoriei a fost cumparata o proprietate in regim de comunitate de ... (vezi toată discuția)
Partaj pavalutagigi pavalutagigi intre sot ,sotie,copil 19 ani care este procentul sotului? (vezi toată discuția)
Copiii mei pot mosteni bunurile concubinei, in cazul decesului meu? comarius comarius Buna ziua ! Daca se poate sa fiu lamurit intr-o problema ... De 16 ani traiesc in concubinaj. In acest timp nu am divortat, avand grija ca, copiilor mei din ... (vezi toată discuția)