avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate mariusgsl

Activitate mariusgsl

Răspuns la discuția poprire salariala -credit ifn
Am primit si un raspuns care citeaza: " Art. 374 indice1 COD PROCEDURA CIVILA:
Inscrisurile carora legea le recunoaste caracterul de titlu executoriu sunt puse in executare fara învestirea cu formula executorie".
Dar nu ni s-a raspuhs daca suntem obligati a da curs cererii de poprire in lipsa învestirii cu formula executorie.
O angajata a societatii noastre are inregistrate debite la plata ratelor catre SC COFIDIS IFN SA.
Ni s-a trimis o adresa prin care ni se solicita poprirea asupra veniturilor sale salariale. Am solicitat învestirea cu formula executorie a contractului de credit dar ni s-a raspuns ca in conformitate cu dispozitiile L 93/2009, art. 52(alin.1): "Art. 52. -

(1) Contractele de credit incheiate de o institutie financiara nebancara, precum si garantiile reale si personale afectate garantarii creditului constituie titluri executorii.",
acest lucru nu este necesar.
Am dori sa stim daca este legal sa dam curs cererii de poprire in lipsa .învestirii cu formula executorie a contractului de credit.
Răspuns la discuția Termen de judecata punct de lucru
Am copletat un formular tip pus la dispozitie de registratura ONRC in care am expus motivele cererii la sediul ONRC. Trebuie sa treceti datele cererii initiale.
Răspuns la discuția Termen de judecata punct de lucru
Am depus astazi cerere de preschimbare a termenului de judecata.
Sa vedem ce se intampla.
Multumesc frumos pentru atat mesajele din pagina forumului cat si pentru mesajele private.
O zi buna tuturor.
Răspuns la discuția Termen de judecata punct de lucru
Multumesc frumos.
La inceperea formalitatilor de declarare la Registrul Comertului a unui punct de lucru in Bucuresti pentru o societate comerciala cu sediul in Bucuresti, prin intermediul unei firme de avocatura la 10.10.2009, mi s-a precizat verbal ca hotararea judecatoreasca imi va fi inmanata in 5-7 zile lucratoare. Ulterior mi s-a spus ca termenul de judecata a fost fixat pentru data de 10.12.2009.
Este stabilit prin lege un termen pentru solutionarea ascestor cereri?
Intreb aceasta deoarece este cunoscut faptul ca in acest timp cheltuielile generate de inchirierea spatiului trebuie suportate de catre chirias si acesta trebuie sa se adreseze instantei pentru recuperarea acestor cheltuieli precum si a altor prejudicii.
Multumesc
Răspuns la discuția deschidere punct de lucru amanare
Buna ziua,
Un link spre pagina RC unde se poate vedea stadiul unui dosar?
Cu stima,